banner39

Model Avrupa Birliği konferansı: Euroforum

Uluslararası Euroforum konferansında Avrupa Birliği gündemindeki konular masaya yatırılacak.

Arşiv 21.04.2010, 23:59 21.04.2010, 23:59
Model Avrupa Birliği konferansı: Euroforum


Dünya Bülteni / Zehra Gülle

Üniversite öğrencilerine yönelik olarak 10 yıldır düzenlenen uluslararası Euroforum konferansı 22 – 27 Nisan tarihlerinde Galatasaray Üniversitesi'nde yapılacak.

Avrupa Birliği'nin gündemindeki konuların, Avrupa'nın çeşitli yerlerinden gelen yaklaşık 200 öğrenci tarafından 5 gün boyunca tartışılacağı konferansta Avrupa Birliği’nin çeşitli organları canlandırılarak. Katılımcılar pasif dinleyici olarak değil, Avrupa Birliği'nin gündemindeki konuları bizzat AB çalışanlarıymış gibi tartışabilecek ve aktif olarak karar alabilecekler.

Euroforum'da bu sene Avrupa Parlamentosu, Avrupa Liderler Zirvesi, Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi ve Avrupa Yüce Adalet Divanı olmak üzere 4 Avrupa düzeyinde organ canlandırılacak. İlk 3 komitede tartışmalar İngilizce yapılacak, Yüce Adalet Divanı'ndaki dava simülasyonu ise Fransızca yapılacak. Avrupa Parlamentosu'nda Avrupa Birliği-ABD ilişkileri tartışılırken, Yeşiller, Hristiyan Demokratlar, Sosyalistler veya Liberaller partilerinden birinin üyesi olunabilecek.

 Avrupa Liderler Zirvesi'nde Sarkozy, Merkel ya da istediğiniz herhangi bir AB devlet başkanının rolünü üstlenerek BRIC ülkeleriyle (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) olan ticari ilişkilerin geleceğini yönlendirmek mümkün. İsterseniz Bakanlar Konseyi'nde isteyen istediği ülkenin dışişleri bakanı olabilir, Avrupa-Akdeniz işbirliğinin yeniden ele alınacağı toplantıda radikal kararlara imza atılabilir.
 
Akademik kazançlar açısından ise Euroforum'da çıkacak karar metinleri bir kitapçık haline getirilerek Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'ne gönderilecek, oradan da Avrupa Parlamentosu dahil çeşitli kurumlara iletilecek.


 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?