banner39

Moldova krizinde Romanya gerginliği

İktidarı Romanya ile birleşmeye karşı çıkan Komunist Parti'nin kazanması, muhaliflerin öfkesinin ana kaynağı olarak gösteriliyor

Arşiv 08.04.2009, 14:36 08.04.2009, 14:36
Moldova krizinde Romanya gerginliği

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Moldova'da seçimlerden sonra başlayan protesto gösterileri ve karışıklık durulma eğilimi göstermezken, ülkede yaşanan, dış etkilerin de yoğun olarak görüldüğü bir iç çekişmeyi de ön plana çıkardı.

Muhalifler Komunist Parti tarafından kazanılan seçimlerin iptal edilmesini ve tekrar seçim yapılmasını talep ediyor. Muhaliflere göre, Komunist parti, Moldova'nın Romanya ile birleşmesi ve AB'ye girişi önündeki en büyük engel...

Romanya'nın uzun bir süredir Moldova'daki siyasi gelişmelere aktif müdahalede bulunduğu biliniyor. Rumence konuşulan ülkenin Romanya ile olan ilişkileri ise giderek daha da kötüleşiyor.

AB gözlemcileri Moldova seçimlerinin bağımsız bir şekilde ve demokratik kurallara uygun olarak yapıldığını açıkladı. Ancak Moldova muhalefeti gözlemciler ile aynı görüşü paylaşmıyor. Onlar seçimlerde ciddi yasal ihlallerin yapıldığını öne sürüyor.

Moldova hükümeti ve muhalefet onlarca insanın yaralandığı şiddet olaylarının da yaşandığı protestoların ardından biraraya geldi. Taraflar oyların tekrar sayılmasına ve karşılıklı suçlamalardan vazgeçilmesine karar verdi. Ancak, eylemleri durdurmak mümkün olmadı. Liberal Parti ise anlaşmayı tanımadığını ve yeni seçim yapılması gerektiğini açıkladı. Devlet başkanı Vladimir Voronin'e göre muhalefet darbe girişiminde bulunuyor ve sabırlar tükenmeye başladı.

Gelişmelerde Romanya'nın parmağı olduğunu savunan Devlet Başkanı Voronin, bu ülkenin büyükelçisini "istenmeyen kişi" ilan etti. Rusya ise, mevcut yönetimi destekleyen açıklamalar yaptı.

Ülke içerisinde yaşanan gelişmeler her şeyin önceden planlandığı izlenimini de veriyor. Göstericiler Romanya ve AB bayrakları taşıyor, kendilerinin de Romen olduğunu öne sürüyor. Son dönemde Romanya'nın Moldova vatandaşlarına kendi kimliklerini dağıttığını iddia eden yetkililer ise ülkede yarım milyon insanın Romanya kimliği taşıdığını iddia ediyor.

Moldova 1940 yılına kadar Romanya'ya bağlı bir bölgeydi. 1940'da Hitler ile Stalin arasında yapılan anlaşmadan sonra SSCB'nin içerisine girdi. Moldova ve Romanya halkı aynı dili konuşuyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?