banner39

Moldova Rusya'dan işgal tazminatı talep edecek

Moldova, SSCB'nin işgali altında bulunduğu yıllar için Rusya'dan işgal tazminatı istiyor.

Arşiv 25.04.2010, 11:25 25.04.2010, 11:25
Moldova Rusya'dan işgal tazminatı talep edecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Moldova yetkilileri SSCB döneminde işgal altına bulunduğunu ve zararın Rusya tarafından karşılanması gerektiğini öne sürdü. Moldova 27.8 milyar dolarlık tazminat davası açmaya hazılanıyor. Bu açıklamadan birkaç gün önce ise Moldova devlet başkanlığını yürüten Mihail Gimpu 9 Mayıs Zafer Bayramı kutlamalarına katılmak için Moskova’ya davet edilmiş ancak Moldova başkanı Kremlin sarayının davetini geri çevirmişti. 22 Nisan tarihinde ise Moldova’nın başkenti Kişinyov’da komunist rejiminin ülkeye verdiği zarar konusunda konferans düzenlendi.

Tarihçi Vyaçislav Stevile ikinci dünya savaşı öncesinde ve sonrasında Moldova halkının işkencelere maruz kaldığını topraklarından sürüldüğünü ve on binlercesinin hayatını kaybettiğini belirtti. Stevile'ye göre Rusya’nın bunun hesabını vermesi gerekiyor. Stevile 1946-47 yılları arasında 174 bin Moldova vatandaşının öldürüldüğünü ve bunun karşılığında 15.72 milyar doların tazminat verilmesi gerektiğini iddia etti.

Yetmiş iki bin Moldovalının sürülmesi karşılığında 6.23 milyar dolar, savaş sırasında 55 bin Moldovalının ölmesi karşılığında 5.9 milyar dolar ödenmesi gerektiğini belirtti. Moldovalı uzman tazminat hesabı sırasında Litvanya ve Letonya Seymlerinin raporlarına dayandığını ifade etti. Hatırlanacağı üzere Litvanya SSCB işgali için 23 milyar dolar, Letonya ise 18.5 milyar dolar tazminat talep etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?