banner39

Moldova'daki gösteriler büyüyor

Moldova muhalefet partileri, Komünist Partisi'nin kazandığı seçimlerin yenilenmesini istedi.

Arşiv 07.04.2009, 16:29 07.04.2009, 23:20
Moldova'daki gösteriler büyüyor


Kişinev Belediye Başkanı Dorin Chirtoaca, seçimlere hile karıştırıldığını iddia etti. Bazı seçmenlerin birden fazla oy kullandığını ileri süren Chirtoaca, yüzde 60 katılım oranının da doğru olmadığını söyledi.

Pazar günü yapılan seçimlerde meclise giren üç muhalefet partisinden biri olan Moldovamız partisinden Serafim Urecheanu, meclis binası yakınında düzenlenen mitingde, "Yeni bir seçim yapılması çağrısında bulunuyoruz. Ve bu seçimi biz kazanacağız" dedi.

PROTESTOCULAR MECLİS'E GİRDİ

Seçimlere hile karıştırıldığını öne süren anti komünist protestocular, meclise girerek bilgisayarları camdan attı, eşyaları ateşe verdi.

Tazyikli su kullanan polis protestocuların meclise ve yakındaki devlet başkanlığı binasına girmesini engelleyemedi. Bu arada bir Reuters muhabiri, göstericilerin başkanlık binasının kontrolünü ele geçirdiğini söyledi.

DEVLET BAŞKANLIĞI BİNASINA SALDIRDILAR

Reuters muhabiri, yaklaşık 10 bin kişinin, polis engelini aşarak, devlet başkanlığı binasına girmeye çalıştığını, taş ve ellerine geçen nesneleri binanın camlarına fırlattığını söyledi.

POLİS GÖSTERİCİLERE MÜDAHALE ETTİ

Moldova'da polis, hafta sonunda yapılan genel seçimleri protesto eden binlerce kişiye göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Reuters muhabiri, polisin başkent Kişinev'de devlet başkanlığı binasının pencerelerine taşla saldıran ve güvenlik güçleriyle çatışan göstericilere binanın içinden göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su sıktığını bildirdi.

Daha önce yaklaşık 10 bin kişinin, polis engelini aşarak, devlet başkanlığı binasına girmeye çalıştığı, taş ve ellerine geçen nesneleri binanın camlarına fırlattığı bildirilmişti.

Romanya'nın Realitatea televizyonu, gösteride 6 polisle 20 protestocunun yaralandığını duyurdu. Şiddet eylemleri, 10 binin üzerinde protestocunun seçimlerin yenilenmesi talebiyle meclis önünde toplanmasıyla başladı. "Kahrolsun komünistler" diye slogan atan göstericilerden bazıları polis barikatlarını aşarak meclise ve devlet başkanlığı binasına girdi.

Moldova'da 2001'den bu yana iktidarda olan komünistler, seçimleri yüzde 50 oy oranıyla kazanmış, uluslararası gözlemciler seçimi adil olarak nitelendirmişti.

Moldova'da önceki gün yapılan parlamento seçimlerini iktidardaki Komünist Parti kazanmıştı.

Merkez Seçim Komitesi, oyların yüzde 83'ünün sayıldığı seçimlerde Komünist Partinin yüzde 50,5 oy oranıyla önde olduğunu duyurmuştu.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?