banner39

Moldova'dan anti Rus bir adım daha

Moldova, Romanya ile birleşmek için ardı ardına Rusya aleyhtarı kararlar alıyor.

Arşiv 01.10.2009, 17:57 01.10.2009, 18:38
Moldova'dan anti Rus bir adım daha

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moldova başbakanı Vlad Filat, ülkenini resmi dilinin yakında Romence olacağını söyledi.

Avrupa Parlamentosu'nda konuşan Filat, Moldova Anayasasında bulunan "Moldova'nın dilinin Moldovaca olduğuna" dair maddenin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Filat'a göre, Moldovaca diye bağımsız bir dil mevcut değil ve ABD'lilerin İngilizce konuşması gibi Moldovalılar da Romence konuşmakta.

Başbakan Filat, kısa bir süre içinde, Anayasa'nın gerekli maddesinin değişeceğini ve devletin resmi dilinin Romence olacağını belirtti. Filat'ın bu adımıyla birlikte, yeni hükümet, Romanya ile yakınlaşma yönünde ikinci adımı da atmış oldu.

İktidarın ilk icraatı ise önceki iktidar Komünistlerin, getirdiği Romanya ile vizeyi iptal etmek olmuştu.

Devlet başkanı Gimpu ve Başbakan Filat, bağımsız olunan 1989'dan bu yana, Moldova ile Romanya'nın birleşmesi gerektiğini savunuyor.

Rusya'da yayınlanan Pravda gazetesinde konuşla ilgili analiz yapan, Sergey Balmasov ve Vadim Truhaçev'e göre, bu ikili, bir an önce AB'ye üye olabilmek için birçok siyasi adımı atmaya hazır. Ayrıca ülkenin NATO ile yakınlaşması konusunda da önemli açıklamalar yapılmakta.

Moldova, Rusya'dan, ülkenin sorunlu bölgesi Pridnestrovya'da bulunan askerlerini geri çekmesini ve buranın işgalden bir an önce kurtarılmasını istiyor.

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?