banner15

Montreal İklim Zirvesi Başladı

BM İklim Konferansı, Kanada'nın Montreal kentinde bugün başladı. Çetin tartışmalara sahne olması beklenen konferans, 150'den fazla ülkeden temsilcinin katılımıyla 9 Aralık'a kadar devam edecek. Konferansın ana konusu ise atmosferi tehdit eden zararlı g

Montreal İklim Zirvesi Başladı
BM'nin yılda bir kez düzenlediği geleneksel iklim değişikliği konferansı, Kanada'nın Montreal kentinde başladı. Toplantı, iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Kyoto Anlaşması bu yıl yürürlüğe girdiğinden beri yapılan ilk büyük konferans niteliğinde. Resmi gündemde, atmosferde sera etkisi yaratan gazların üretiminin azaltılması için belirlenmiş olan hedeflere gelecek yedi yıl boyunca nasıl ulaşılacağı konusu büyük yer kaplıyor. Bu sınırlamaların sona ereceği 2012'den sonra ne yapılacağı tartışmaları da Montreal zirvesinde yer bulacak. Ev sahibi Kanadalılar gelecekte bu konuda atılacak adımlara dair ABD, diğer sanayileşmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkelerin hep birlikte onaylayabileceği ortak bir açıklama formülü bulmaya çalışıyor. Ancak Kyoto Anlaşması'nı imzalamayı reddeden ABD, 2012 sonrasına dair bir söz vermek için de henüz erken olduğunu söylüyor.
 
ABD önerilere karşı çıkacak
 
Amerikalıların pazarlıklardaki başlıca yetkilisi olan Harlan Watson zirve öncesinde BBC'ye yaptığı açıklamada, Kanada'nın önerisine şiddetle karşı çıkacaklarını söyledi. Watson, halen yürürlükte olan BM İklim Değişikliği Sözleşmesi uyarınca bir yükümlülüğe girmek istemediklerini söyledi. İngiltere'nin önde gelen bilimsel kuruluşlarından Royal Society'nin Genel Başkanı Lord May ise küresel ısınmayla mücadele çabalarına hız verilmesi çağrısı yaptı. Lord May, 'küresel ısınmanın da kitlesel imha silahları kadar tehlikeli olduğunu' söyledi.
 

Acil çözüm gerekiyor

Uzmanlara göre, iklim değişikliğinin etkilerini azaltabilmek için 2010 yılına kadar dünya genelindeki hava sıcaklığının yılda 2 dereceden fazla artmaması gerekiyor. Ama halihazırdaki zararlı gazların oranına bakıldığında, bu hedefe ulaşmak imkansız görünüyor.  Kyoto Protokolü’nün sadece 2012 yılına kadar geçerli olması ve Hindistan, Çin gibi sanayileşmekte olan ülkelerin zehirli gaz oranını azaltma konusunda yükümlü kılınamaması başlıca sorunlar. İklim araştırmacıları, ayrıca bu sene ağır hasara yol açan Katrina Kasırgası gibi çevre felaketlerini örnek göstererek acil çözüm talep ediyor.

ABD, Kyoto’ya karşı

Çözüm söz konusu olduğunda ise farklı görüşler ve çıkarlar ön plana çıkıyor. Bunların başında da ABD geliyor. Kyoto Protokolü’nü imzalamayan ve aslında dünyadaki zararlı gazların en büyük sorumlusu olan ABD, Kyoto Protokolü’nün genişletilmesine de karşı. Ancak diğer ülkeler, ABD ile Avustralya’nın protokole dahil edilmesi gerektiği görüşünde. Münchner Rück adlı reasürans, yani sigortaları sigortalayan şirketten Thomas Loster, ABD’nin son dönemdeki çevre felaketleri nedeniyle gerçekleri görmeye başlayacağını savunuyor. Loster, sera etkisine yol açan gazlar ile iklim değişikliği ve ABD’de meydana gelen kasırga felaketleri arasındaki bağlantının kararlılıkla gözler önüne serilmesi gerektiğini söylüyor. Loster, Amerikan halkında bu konuda bir zihniyet değişikliği olduğunu,Washington’un da artık tavrını gözden geçirmesi gerektiğini vurguluyor.

Gençlerin önerisi dinlenecek

Konferans sırasında uluslararası bir gençlik grubu da kendi önerilerini sunma fırsatı bulacak. Bu grup, havaya salınan karbondioksit oranın 2010 değil, 2020 yılına kadar yüzde 30 oranında azaltılmasını, böylece daha fazla ülkenin iklim koruma çabalarına katılmasını amaçlıyor. Montreal’deki BM konferansında tüm bu fikirler dile gelecek. Ancak uzmanlar konferanstan yeni, büyük hedefler ve uzlaşılar beklemiyor. BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryası Yöneticisi Richard Kinley de bu görüşü paylaşıyor ve “Asıl önemli olan, Kyoto Protokol’nün hayata geçirilmesini sağlayacak net kurallar üzerine anlaşmak” diyor.

Kaynak: BBC / DW

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48