banner15

Montreal'de Son Dakika Uzlaşması

Montreal'de BM iklim konferansında, uzlaşmaz tavır sergileyen Amerikan heyeti, Clinton'un uyarıları ve kendi basının eleştirileri ardından tutum değiştirince, son dakikada anlaşmaya varıldı.

Montreal'de Son Dakika Uzlaşması

Kanada'nın Montreal kentinde düzenlenen iklim konferansında, küresel ısınmayla mücadele konusunda son dakikada uzlaşmaya varıldı.Gece boyunca süren pazarlıklar sonunda sera gazı etkisi yaratan gazların atmosfere salınımını azaltılması Kyoto Protokolü'nün 2012 sonrasına da uzatılması konusunda uzlaşmaya vardı. Ancak, Kyoto anlaşmasını imzalamayı reddeden Washington yönetimi, sera gazlarının azaltılması konusunda bağlayıcı taahhütler altına girmeyi de kabul etmedi. Konferansa katılan ülkeler, 2012'de sona erecek Kyoto Sözleşmesi'nin uzatılması amacıyla görüşmelerde bulunulmasını kabul etti. Kyoto Sözleşmesi, 2012'ye kadar başta karbondioksit olmak üzere 5 sanayi gazının salımının en az yüzde 5 azaltılmasını öngörüyor. Anlaşma, sanayileşmiş 35 ülkeyi doğrudan bağlıyor. Anlaşmaya göre taraflar, 2012'den sonraki süreçte, sanayi ülkelerinin yeni taahhütlerini inceleyecek. Kyoto Sözleşmesi'ni onaylamayan ve anlaşma metninde bağlayıcı maddeler bulunmasına itiraz eden ABD'nin anlaşmaya uzun süre karşı çıktığı ve metinde değişiklikler yapılmasının ardından anlaşmayı kabul ettiği bildiriliyor.

Clinton'un eleştirileri işe yaradı

Amerikan heyetinin tutumunda, özellikle eski Başkan Bill Clinton'un açıklamaları ve Amerikan basının sert eleştirilerinin ardından bir değişiklik yaşandı. Eski ABD Başkanı Bill Clinton, Amerika'nın yaklaşımının yanlış olduğunu vurgulamıştı. Clinton'un açıklamalarının ardından Amerikan heyetinin politikasında bir değişim gözleniyor. BBC'nin Montreal'deki muhabiri Tim Hirch'in aktardığına göre, Amerikan heyetin Montreal'deki konferansı bir ara terketmesinin ardından Amerikan basınında yer alan olumsuz haberler ve eski başkan Clinton'un açıklamaları Washington yönetiminin canını acıtmışa benziyor. Clinton, George Bush'un Kyoto hedeflerine ulaşmaya çalışmanın Amerikan ekonomisine zarar vereceği savını sert şekilde eleştirdi. Clinton, ''Eğer, Amerika ciddi disiplinli bir şekilde varolan temiz enerjiyi uygular ve enerji tasarrufu teknolojileri geliştirirse, Kyoto hedeflerini kolayca yakalayabilir. Bu da ekonomilerimizi zayıflatmaz, tersine güçlendirir'' dedi. Clinton, küresel ısınma ve eriyen buzlar nedeniyle, gelecekteki iklim değişikliği konferanslarını Kanada'da ''sallarda ya da teknelerde'' yapmak zorunda kalabilecekleri uyarısında bulundu.

Kaynak: BBC


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48