Morales gazı ve telefonu kamulaştırdı

Bolivya devlet başkanı, doğalgaz ve telekomu kamulaştırdı.

Morales gazı ve telefonu kamulaştırdı

Bolivya devlet başkanı Evo Morales, birkaç gün sonra ABD desteğiyle gerçekleştirilecek "ayrılıkçı" referanduma inat, 1 Mayıs'ta kürsüden yaptığı konuşmada ülkenin başta gelen telekomünikasyon şirketi (%50'sinin İtalyan Telecom Italia SpA'ya ait olan) Entel'in ve yabancıların sahip olduğu dört doğalgaz şirketinin kamulaştırılacağını açıklayarak, "bu andan itibaren hükümetimiz kontrolü tamamen eline almaktadır" dedi.

Geçen yıl Entel şirketiyle kamulaştırma müzakeresine oturan hükümet, anlaşma sağlayamamış ancak kamulaştırma kararından vazgeçilmediğini bildirmişti. 1 Mayıs'tan iki gün önce Bolivya polisine şirketin La Paz'daki ofislerini kuşatma talimatı veren Morales, "enerji, su ve iletişim gibi temel hizmetlerin özel sektörün elinde olması kabul edilemez" açıklaması yaptı. Morales ilk aşamada İngiliz BP'ye ait Chaco şirketi, ABDli Ashmore Energy şirketine ait boru şirketi Transredes'in çoğunluk hisselerinin alınacağı, Almanya-Peru ortak şirketi CLBH'nin ise tamamen devlet mülkiyetine geçeceğini duyurdu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kamusal Faaliyetler Bakanı Oscar Coca, şirketlere gereken paranın 60 gün içinde ödeneceğini belirtirken, şirketin hükümetin aldığı kararı reddetmesi gibi bir hakkının olmadığını, kamusal çıkar neyi gerektiriyorsa ikna ya da zorla gerçekleştirileceğini açıkladı. Şirketler ise hükümetin kendilerine ilettikleri bedelin yeterli olmadığını açıkladı ancak hükümetten "pazarlık yok" cevabı geldi.

Kaynak: Latin Bilgi

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 19:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35