banner39

Moritanya’da Örtülü Hamile Kadın Dövülerek Öldürüldü

Moritanya’da bir kadın abaye giydiğinden dolayı polis tarafından hapsedilerek ölesiye dövüldü. İşkencelere dayanamayan yedi aylık hamile kadın çocuğu ile birlikte hayatını kaybetti. Olayın ardından Moritanya askeri üssüne saldıran Cezayir merkezli bir gru

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Moritanya’da Örtülü Hamile Kadın Dövülerek Öldürüldü
İslam Dünyası / Haber Merkezi

Moritanya’da son aylarda ilginç gelişmeler yaşanıyor. İsrail ile ilişkilerini artıran Moritanya yönetimi, ülkedeki İslami gruplara karşı da sertleşiyor. 4 Haziran’da 15 Moritanya askerinin öldürülmesi olayını, “Cezayir Selefi Davet ve Kıtal Cemaati” üstlendi. İslamonline sitesinde yer alan habere göre örgüt bu eylemi, Moritanya’da son zamanlarda tutuklanan İslami cemaat mensuplarının ve Zeynep isimli kadının intikamını almak için düzenlediği ifade edildi. Bağımsız Moritanya Haber Ajansı ve Moritanyalı insan hakları örgütleri, Zeynep binti Yusuf isimli kadının 28 Mayıs Cumartesi günü başkent Novakşot’ta çarşaf (abaye) giydiği ve üzerindeki çarşafı çıkarmayı reddettiği için Moritanya polisi tarafından tutuklandığını ve ölesiye dövüldüğünü, yedi aylık hamile kadının aldığı darbeler sonucu çocuğunu kaybettiğini ve daha sonra kaldırıldığı hastanede 2 Haziran Perşembe günü hayatını kaybettiğini açıklamıştı. 

İsrail ile ilişkiler artıkça, şiddet de artıyor 

Son zamanlarda İslami muhalefete karşı baskılarını artıran ve İsrail ile ilişkilerini zirveye taşıyan Moritanya hükümeti, kısa bir süre önce ülkede çarşaf giyilmesini yasakmış ve çarşafın körfez ülkelerinin kültürü olduğunu öne sürerek, çarşaf giyen kadınları da Moritanyalı kadınlar arasında çarşafı yaymak için El-Kaide’den maddi destek almakla suçlamıştı. Moritanya savunma bakanı Baba Veled Siydi, Pazar günü yaptığı açıklamada Cezayir-Mali sınırına yakın Zuveyrat bölgesindeki bir askeri üsse saldırı düzenlendiğini, 15 Moritanya askerinin hayatını kaybettiğini, 17 askerin yaralandığını ve iki askerin de saldırıyı düzenleyenler tarafından esir alındığını söylemiş ve saldırıdan Cezayir Selefi Davet ve Kıtal Cemaati’ni sorumlu tutmuştu. Saldırıyı üstlenen Cezayir Selefi Davet ve Kıtal Cemaati ise yaptığı açıklamada ölü sayısının daha çok olduğunu ve 50’ye yakın olduğunu öne sürdü. 

“Olaylardan Moritanya hükümeti sorumlu” 

Öte yandan Moritanyalı İslamcılar ve insan hakları örgütleri saldırıyı kınayarak, saldırıda Moritanya hükümetinin de sorumluluğu olduğunu belirtti. Moritanya başbakanı Sağir Veled Mübarek ise tüm Moritanyalıları teröre karşı birlik olmaya çağırdı.Moritanya’nın Zuveyrat bölgesindeki askeri üsse düzenlenen saldırının Amerika Birleşik Devletleri’nin Cezayir, Fas, Tunus, Senegal ve Nijerya ile Cezayir çölünde Haziran ayı içerisinde ortaklaşa düzenleyeceği kapsamlı tatbikatın hemen öncesinde gerçekleşmesine dikkat çekildi. ABD’nin Cezayir’deki büyükelçisi geçen hafta yaptığı basın açıklamasında, ülkesinin El-Kaide mensuplarıyla mücadele için bölge ülkelerine teknolojik yardımda bulunacağını ve Pentagon tarafından hazırlanan uzun süreli bir program çerçevesinde bölge ülkelerinin askerlerinin eğitileceğini; Mali, Moritanya ve Çad’ın bu programa dahil edileceğini belirtmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?