banner39

Moritanya'da yargısız infaz!

İslamcıların ailelerinin cezaevi önünde iki gün önce başlattıkları oturma eylemi devam ediyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Moritanya'da yargısız infaz!

Dünya Bülteni / Asım Sancaktar

 

Yaklaşık bir ay önce Selefileri hedef alan operasyon sırasında gözaltına alınan üç Moritanyalı İslamcı ülkede terör eylemi planlamakla suçlandı.

 

Moritanya’da şiddet eylemleri hazırlığında olduğu öne sürülen İbrahim veled Muhammed, Muhammed El-Emin veled Şeyhani ve Seyyid Muhammed veled Muhammed El-Emin, başkent Novakşot’taki cezaevine gönderildi.

 

Cezaevinde aynı suçla itham edilen 20 İslamcının daha bulunduğu bildirildi.

 

Ailelerin oturma eylemi

 

Moritanya’nın başkenti Novakşot’taki cezaevinde tutulan İslamcıların ailelerinin iki gün önce cezaevi önünde başlattıkları oturma eylemi devam ediyor.

 

Aileler, yakınları salıverilinceye kadar veya yargılanmalarına başlanıncaya kadar oturma eylemini sürdüreceklerini, bazılarının 1.5 hiçbir yargılama yapılmadan cezaevinde tutulduğunu bildirdi.

 

Novakşot cezaevinde başlattıkları açlık grevini sürdüren İslamcılar, kendilerine yönelik baskı ve işkencelere son verilmesini ve adil bir yargılama talep ediyorlar.

 

İnsan hakları örgütlerinden kınama

 

Bu arada, El-Marsad El-Moritani isimli insan hakları örgütü, Moritanya polisinin Novakşot cezaevine düzenlediği baskını kınayarak, polisin cezaevinde tutulan İslamcılara işkence yaptığını söyledi.

 

Yaşananların demokrasiye geçiş dönemi için bir utanç olduğunu ifade eden insan hakları örgütü, Moritanya’daki bu trajediye son verilmesi çağrısında bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?