banner15

Moro Müslümanları İngiliz arabuluculuğunu kabul etti

Filipinlerdeki Müslüman direnişçi grup İngiliz arabuluculuğuna açık olduğunu açıkladı.

Moro Müslümanları İngiliz arabuluculuğunu kabul etti

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinlerde merkezi hükümete karşı mücadele eden ülkenin en büyük direniş grubu Moro İslami Özgürlük Cephesi, İngiltere'nin barış görüşmelerinde yer almak istemesini memnuniyetle karşıladı.

Manila Times, Filipinlerin en büyük Müslüman direnişçi grubu olan Moro İslami Özgürlük Cephesi'nin (MİÖC) İngiltere'yi, huzursuz güney Mindanao'daki barış görüşmelerine yardımcı olmaları için uzmanlar gönderme önerisinden dolayı övdüğünü bildirdi.

MİÖC, Manila ile barışı görüşüyor fakat geçen yıldan beri görüşmeler durmuş durumda.

GÖRÜŞMELER YENİDEN BAŞLATILACAK

Manila Times'a göre İngiliz büyükelçi Peter Beckingham, Kuzey İrlanda barış görüşmelerine katılan üç veya dört uzmanın, duran görüşmeleri yeniden başlatmak için yakın bir zamanda Filipinlere geleceğini söyledi.

Manila Times MİÖC sözcüsü Eid Kabalu'nun "Bu iyi haber. Olumlu bir gelişmedir ve İngiliz uzmanların çok yakında geleceklerini umuyoruz böylelikle onlarla görüşüp Mindanao'daki barış sürecini onlarla konuşabiliriz" dediğini bildirdi.

Malezya, Nisan 21'de, iki taraf arasındaki görüşmeler durduğundan ve bir taraf da görüşmelere devam etmek için yeterince çaba harcamadığından Manila ile MİÖC arasındaki ateşkesi kontrol eden silahsız 50 barış görevlisinin görevlerini yenilemeyeceğini duyurmuştu.

İlan, ateşkesin biteceği ve Filipinli Müslüman azınlık ile güneydeki yerliler için bağımsız bir vatan çağrısında bulunan birkaç militan gruptan biri olan MİÖC'ün yeniden şiddete başvuracağı ile ilgili korkuları harekete geçirdi.

Yaklaşık 20 Malezya askeri Mayıs'ın 10'unda eve dönecek fakat son askerler Eylül'e kadar orada bulunacak. Manila aynı zamanda Malezya'nın 2001'den beri yaptığı gibi artık iki taraf arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapmayacağından kaygılıydı fakat Malezya Genelkurmay Başkanı General Abdulaziz, Kuala Lumpur'un güneydeki barışa bağlı kalmaya devam edeceğini söyledi.

Görüşmeler MİÖC müzakerecilerinin hükümeti önerilen bölge için üzerinde anlaşılan şartların bazıları ile ilgili verdiği sözlerden dönmekle suçladığı Aralık ayından beri durmuş durumdadır.

Manila Times'a göre MİÖC dört milyon Müslümanın yaşadığı Mindanao, Palawan, Sulu Archipelago'da otonom bir bölge için savaşıyor.

Son kırk yıldır bölgede süren çatışmada yaklaşık 120 bin insan öldü ve 2 milyondan fazla insan yerinden oldu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 14:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35