banner39

Moskova istediğini alamadı

Yeni Kırgız yönetimin ABD üslerine devam kararı Moskova'yı rahatsız etti

Arşiv 16.04.2010, 17:08 16.04.2010, 17:08
Moskova istediğini alamadıDünya Bülteni/Haber Merkezi

Rus basınında çıkan haberlere göre, yeni Kırgız hükümetinin NATO ile işbirliğine devam etme kararı Kremlin sarayının beklentilerini boşa çıkardı. Yeni yönetim ABD askerlerinin Manas’ta kalmasına karşı olmayacaklarını açıkladı.

Kommersant’ın haberine göre, ülkeyi ziyaret eden ABD devlet sekreteri yardımcısı Robert Blake Manas konusunda görüşmelerde bulundu. Ancak Kırgız yönetimi Amerikalı yetkilinin ekonomik yardım konusunda teklifler sunduğunu ve Manas’ın geleceğinin gündeme taşınmadığını savundu. Geçici hükümete başkanlık eden Roza Otunbayeva ve savunma bakanı İsmail İsakov ise 10 Temmuz tarihinde son bulan Manas anlaşmasının devam etmesi konusunda kendileri için bir sorun bulunmadığını açıkladı. Böylece Amerika'nın Kırgızistan’da askeri varlığının devam edeceği de orta çıkmış oldu.

Medvedev ise açık bir şekilde Bakiyev’in Manas konusunda Moskova ile anlaşamadığı için devrildiğini belirterek yeni yönetimden beklentisini dile getirdi. Her ne kadar açık bir şekilde olayların arkasında Kremlin'in olduğu dile getirlmese de, Rus uzmanlar Moskova'nın Bakiyev hükümeti istese koruyabileceğini ileri sürdü.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?