banner39

Moskova Ortadoğu barışı için hazırlanıyor

Rusya, İsrail ile Suriye arasındaki sorunun giderilmesi için Ortadoğu barış konferansı düzenlemeye hazırlanıyor.

Arşiv 20.03.2008, 18:11 20.03.2008, 18:11
Moskova Ortadoğu barışı için hazırlanıyor


Rusya'nın, İsrail ile Suriye arasında Golan Tepeleri sorunuyla ilgili görüşmelerin yeniden yapılmasını sağlamak için bu yıl içinde bir Ortadoğu barış konferansına evsahipliğine hazırlandığı açıklandı.

Şam'da bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, barış konferansı konusunda henüz davette bulunmadıklarını, ancak farklı önerileri nasıl birleştirebilecekleri üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Lavrov, planladıkları konferansın, İsrail ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin yönetimi arasındaki barış görüşmelerini yeniden başlatan ABD'nin ev sahipliğindeki Annapolis toplantısının devamı olacağını kaydetti.

Annapolis görüşmelerinin ardından bir sonraki Ortadoğu barış konferansına ev sahipliğini planladıklarını duyuran Lavrov, bugünkü açıklamasında da Annapolis'e katılanların Moskova konferansı konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Lavrov, Suriye'den ayrılmadan önce, Filistinli Hamas örgütünün Şam'da sürgündeki yönetiminin üyeleriyle de görüştü.

Lavrov, Şam'dan sonra İsrail'de temaslarda bulunacak.

Suriye, Annapolis konferansına katılmayı, bir oturumun Suriye-İsrail soruna ayrılmasından sonra kabul etmişti. Ancak toplantıda iki ülke arasında doğrudan görüşme yapılmamıştı.

İsrail ile Suriye arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in 1967'de işgal ettiği Golan Tepelerinden çekilmesinin kapsamıyla ilgili anlaşmazlık üzerine 2000'de kesilmişti.

Kaynak: Ajanslar


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?