banner39

Moskova Patrikliğinde kadro darbesi

Patriklik bünyesinde yapılan değişiklikler siyasi hesaplaşma olarak nitelendi

Arşiv 01.04.2009, 14:08 01.04.2009, 14:08
Moskova Patrikliğinde kadro darbesi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Patrik Kiril başkanlığındaki Rus Ortadoks Kilisesi ilk toplantısında üst düzey görevlerde kadro değişikliklerine gidildi. Yeni Patrik Kiril`e yakın isimlerin önemli görevlere atanmasıyla rakibi Klimenta'nın statüsü önemli ölçüde zayıfladı. Kiril karşıtları bu adımı siyasi hesaplaşma olarak tanımladı.

Yeni seçilen Patrik Kiril`e yakın isimler ise, kilise reformlarının bir an önce başlayabilmesi için değişimin şart olduğunu iddia ediyor. Ortadoks yapılanmanın Sovyet döneminde kurulduğunu ve günümüz şartları ile uyuşmadığını öne süren Kiril ekibi, bundan sonra yeni bir dönemin başladığını ve devlet ile laik çevrelere karşı yeni bir yaklaşımın gerektiğini savunuyor.

Uzmanlar Kiril'in daha önce başında bulunduğu kilisenin dış işler biriminin de kapatılacağını ve genel dış işler koordinasyonunun kendisi tarafından yürütüleceğini öne sürmekteydi. Ancak iddiaların aksine birim kapatılmadı ve onun başına Avusturya ve Viyan Yepiskopu İlarion getirildi.

Rus ortadoks kilisesi yeni düzenlemeler çerçevesinde kilise ile toplum ilişkilerini düzenleyecek olan yeni bir birim oluşturma hazırlığında. Yeni birimin başına Vsevolod Çaplin'in getirileceği iddia ediliyor.

Kilise bünyesinde faaliyete başlayacak olan bir başka yeni birim ise enfarmasyon ağırlıklı ve başına "Foma" ortadoks dergisinin genel yayın yönetmeni Vladimir Legoyda'nın getirilecek Rus gazeteleri kadro değişiminin arkasında stratejik açılımlar durduğunu savunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?