Moskova yatırım için 'Batılı olacak'

Rusya, Batılı yatırımcıları ülkeye çekmek amacıyla yeni bir dış politikaya yöneliyor.

Moskova yatırım için 'Batılı olacak'

 

Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in ‘Rusya’nın Uzun Dönemli Kalkınmasında Dış Politikanın Etkili Kullanım Programı’ adını taşıyan yeni doktrininin dış politikaya daha pragmatik bir yaklaşım getirdiği bildirildi.

Newsweek’in Rusça versiyonunda yer alan habere göre, Rusya kendi ekonomik hedefleri için ABD ve AB ile ilişkileri güçlendirmek zorunda. Doktrine giriş yazısı yazan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın çıkarlarını temin etmenin en iyi yolunu ‘hızlı modernizasyon’ olarak gösterirken, Rusya’nın ‘modernleştirici Batı Avrupalı ve AB’li müttefiklere ihtiyacı olduğunun’ altını çiziyor.

Amerikan teknolojisinin Rusya’ya transferinin önündeki engellerin kaldırılmasının önemine değinen Lavrov, bölgesel ve küresel liderlerle ekonominin yanı sıra kültürel yakınlaşmanın önemine de dikkat çekiyor.

“Ekonomik krizler Rusya’yı kendi kendimize kalkındıramayacağımızı gösterdi. Birilerine dayanmak zorundayız” diyen Lavrov, ABD Başkanı Barack Obama’nın ‘dönüştürücü potansiyeli’ni överken kurumsal siyasi yapının Amerikan başkanını daha tartışmalı bir pozisyona zorladığı tespitini yapıyor.

Kaynak: Radikal

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 12:43
banner53
YORUM EKLE

banner39