Moskova yer altına iniyor

Giderek kalabalıklaşan ve yer üstüne sığmayan Moskova, yer altına taşınacak.

Moskova yer altına iniyor

Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşanan park sorunu ve trafik tıkanıklığının çözülmesi için yerin altına otoparklar, alış veriş merkezleri ve diğer donanımlar inşa edilecek.

Önümüzdeki üç yıl içinde Moskova'nın altına 2.5 milyon metrekarelik tesis inşa edilmesi hedefleniyor. Bu yıl içerisinde bunun 700 bin metrekaresi tamamlanacak.

İlk çalışma Tverskaya caddesinin altına yapılacak 1000 araçlık otoparkla başlayacak. Belediye yetkilisi Konstantin Korolevski, Interfax'a yaptığı açıklamada, "Mühendisler Tverskaya caddesinin altında başlayacak çalışmalar için hazırlıklarına başladı. İnşaat için makina parkur alanları oluşturuluyor. Maliyeti 3 milyar ruble olacak" dedi. Korolevski inşaatın üç aşamalı olacağı bilgisini verdi.

Yeraltı inşaatlarının sadece şehrin yüzde 8'lik bir alanını kapsayacağını ifade eden belediye başkan yardımcılarından Vladimir Resin de, bunun yetersiz olduğunu, standardın yüzde 20'ler civarında olduğunu söyledi. Resin, "Yeraltı çalışmaları Moskova'nın gelişimi için önemli bir açılım projesi. Bizim hızla bu soruna doğru ilerlemiz gerekiyor" diye konuştu.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2008, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER