banner15

Moskova'da Asker Ailelerinden Gösteri

Rusya'nın başkenti Moskova'da Rus ordusunda giderek artan şiddet olayları ve ordu içindeki olumsuz koşullar yapılan bir gösteri ile protesto edildi. Rusya Savunma Bakanlığı önünde düzenlenen protesto gösterisini Rusya Asker Anneleri ve ülkedeki sivil to

Moskova'da Asker Ailelerinden Gösteri

Rus ordusunun bir an önce reforma gitmesini isteyen gösteride eylemciler, Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov'un istifasını isteyerek, gençlerin askere çağrılmasına son verilmesini istediler. Rus Asker Anneleri Örgütü'nün gösteride verdiği bilgilere göre son bir yıl içinde Rus ordusunda 20 bin 390 şiddet olayı meydana geldiğine dikkat çekerek, her yıl 3 bin askerin ordudaki şiddet sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. Asker Anneleri Savunma Bakanı İvanov'un 5 yıllık bakanlığı sırasında ordu içinde sorunlara çözüm bulmadığını söylediler.

Gösteride, Rus Asker Anneleri Komitesi Başkanı Valentina Melnikova, 1999 yılından bu yana Çeçenistan topraklarında yaklaşık 30 bin Rus askerin öldüğünü belirterek, "Bunlardan 700'ü de Çeçen topraklarında yatıyor ve bize verilmiyor" dedi. Ayrıca Çeçenistan'daki savaşta 40 bini aşkın Rus askerinin de yaralı olduğu belirtildi. Gösteride, eylemciler Moskova yönetiminin Çeçenistan'daki savaşını da protesto ederek, askerlerin bir an önce çekilmesi çağrısında bulundu.

Çeçenistan’da çatışmalar şiddetlendi

Bu arada Çeçenistan'da son 48 saat içinde yaşanan çatışmalarda 10 Rus askeri öldü. Çeçenistan hükümetinden bir görevli, son 48 saat içerisinde 10 Rus askeri, 3 Çeçen polisinin öldürüldüğünü ve 18'ininde yaralandığını söyledi.

Çeçen direnişçiler tarafından Rus askerlerine yönelik yapılan saldırılarda 3 Rus askeri öldü ve 12'si de yaralandı. Çeçenistan-Dağıstan sınırı yakınındaki Simsir köyünde bir askeri personel taşıyıcısı mayına çarptı ve içinde bulunan 6 askerden 3’ü öldü, diğerleri yaralandı.

Öte yandan Coharkale’de bir Çeçen polisi öldürüldü. Avtury köyü yakınlarında ise direnişçiler, Rus konvoyuna yaptıkları saldırıda 4 asker öldü, 2 asker yaralandı. Alhazurova köyünde ise Çeçen polisi bir tarafından yapılan operasyon sırasında direnişçiler 2 polisi öldürdü, bir polisi yaraladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48