banner15

Moskova'da Kudüs gecesi düzenlendi-FOTO

Moskova'da Filistin'e destek vermek amacıyla Kudüs gecesi düzenlendi.

Moskova'da Kudüs gecesi düzenlendi-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Moskova’da “Kudüs kalbimizde yaşıyor” isimli kültür gecesi düzenlendi. Gecede Kudüs’ün sorunları ve geleceği tartışıldı. Toplantıya Filistinli ve Rus öğrenciler, Rus aydınlar, Arap diyasporasının temsilcileri, bilim adamları ve siyasiler katıldı.

kudus2.20100428101142.jpg

Katılımcılar arasında İran’ın Rusya büyükelçisi Rıza Sacadi, Arap Devletleri Birliği'nin Rusya sefiri Cum el-Fercani, “Rusya-İslam alemi” analiz merkezinin başkanı Şamil Sultanov, hukuk savunucusu Faris Riyad Faris de toplantıya katılanlar arasında yer aldı.

Toplantı Kuran-ı Kerim tilaveti, Filistin ve Rusya milli marşları ile başladı. Açılış konuşması yapan Şamil Sultanov günümüzde Kudüs’ün Yahudileştirilmesi politikasının devam ettiğini, son 40 yıl içerisinde ise 200 binden fazla Filistin’in evinin imha edildiğini belirtti. Sultanov'un sözlerine göre imha edilen Filitinlilerin evlerinin yerinde 600 binden fazla Yahudi evleri inşa edildi.

kudus3.20100428101159.jpg

Sultanov Mescidu’l-Aksa’nın da yıkılmaya çalışıldığını ve İsrail’in bunun için uzun yıllardır ki çaba sarfettiğini hatırlattı, Aksa Camii'nin korunmasının Müslümanların şeref ve namus meselesi olduğunu ifade etti.

Dini ve Politik Stratejik Araştırma Merkezinin başkanı Maksim Şevçenko Aksa camiinin altından kazılan tunelin inanç hurriyeti anlayışını tehdit ettiğini ve küresel ölçüde üçüncü dünya savaşının doğuda başlaması için İran’ın bölge savaşına çekilmeye çalışıldığını savundu.

Şevçenko İran’a yapılacak olan saldırıya Müslümanlar ve akli selim Hıristiyan ve Yahudiler karşı geleceğini kaydetti. 

Hukuk savunucusu Faris Ziyad Faris ise İsrail hapishanelerinde bulunan 7 binden fazla Filistin’liye dikkat çekerek esirlerin ağır işkencelere maruz kaldığını belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 15:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35