banner15

Moskova'dan İran'a nükleer yakıt

Bir taraftan İran'ın nükleer tesisleri nedeniyle yaptırımlar tartışılırken diğer taraftan İran'ın bu enerjisine destek geliyor.

Moskova'dan İran'a nükleer yakıt

Rusya, İran'daki Buşehr santraline mart ayında nükleer yakıt sevkedeceğini bildirdi. Rus yetkili, "Santralin devreye sokulmasından 6 ay evvel nükleer yakıt temin edilmesini öngören takvime uyuyoruz" dedi. 
          
Rus "Atomstroiexport" şirketinin müdürü Sergey Şmatko, Ria Novosti ajansına verdiği demeçte, Tahran hükümetinin onayladığı takvime bağlı olarak 2007 martında Buşehr santrali için nükleer yakıt göndereceklerini söyledi. Rus yetkili, "Santralin devreye sokulmasından 6 ay evvel nükleer yakıt temin edilmesini öngören takvime uyuyoruz" dedi.

Şmatko, santralin çalıştırılmasında "teknolojik risk" görmediklerini belirtti. Rusya, 1995 yılında Buşehr santralinin inşası için İran'la anlaşma imzalamıştı.

İnşaat projesi, özellikle İran'ın nükleer silah üretmesinden korkan ABD'nin baskısı yüzünden gecikmiş bulunuyor. Tahran ve Moskova, geçen eylülde, santrali 2007 eylülünde çalıştırmak için anlaşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48