banner39

Mostar: Yeni yüzyılda enerji meselesi

Mostar 50. sayısında yine önemli bir konuyu kapağına taşıdı: "Yeni yüzyılda enerji meselesi".

Arşiv 03.04.2009, 10:36 13.04.2009, 12:52
Mostar: Yeni yüzyılda enerji meselesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyadaki enerji ihtiyacının giderek artması ve mevcut kaynaklardaki üretimin azalması ülkeleri yeni enerji kaynakları aramaya yöneltiyor. Bu eğilim enerji meselesini, dünyanın en önemli unsuru haline getiriyor. Bu düşünceden hareketle hazırlanan "Kendisi az sorunu çok" üst başlıklı dosyada, enerji konusu enine boyuna tartışılıyor. Dosyada İbrahim Baran'ın sunuş yazısının yanı sıra, enerji alanında uzman Arzu Yorkan, Muharrem Ekşi ve İbrahim S. Arınç'ın konuyu farklı görüş açılarıyla değerlendirdikleri yazılara yer veriliyor. Ayrıca konu hakkında Prof. Dr. Vural Altın ile yapılmış röportaj, Nabucco Projesi başta olmak üzere konunun birçok detayını içeriyor.

Mostar'da bu ay gündeme dair başka konulara da yer veriliyor. Bunlardan biri, geçtiğimiz ay Abant Platformu tarafından Erbil'de düzenlenen "Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak" başlıklı toplantı hakkında Naci Bostancı'nın "Erbil'deki toplantı ve sivil müzakerelerin önemi" başlıklı yazısı. Yine ülke gündemini son zamanlarda oldukça meşgul eden bir diğer konu da Cüneyt Yenigün tarafından değerlendirilmiş: "Türk dış politikası'nda "one minute" dönemi".

Birkaç aydır dünya gündeminin ilk maddesi olan küresel ekonomik kriz, bu ay da Mostar dergisinde değerlendiriliyor. Krizin ne zaman ve nasıl son bulacağı şu an için tam bir muamma ama Semih Yıldırım tarafından kaleme alınan "Küresel kriz nereye?" başlıklı yazı, bu muammanın çözümü hakkında önemli ipuçları içeriyor. Celil Civan'ın, Sean McCann'den yaptığı "Bu kriz bir "Gatsby" yaratacak mı?" başlıklı yazı da, farklı bir açıdan krize değiniyor. Bunun yanında insanlığın bir diğer krizine de Rasim Özdenören değiniyor. Batı uygarlığı ile ırkçılık arasındaki ilişkiyi irdelediği "Uygarlığın bedeli ırkçılık" başlıklı yazı ilgiyi hak ediyor.

Derginin bu sayısında, tanınmış ney üstatlardan Neyzen Süleyman Erguner ile yapılmış "Ney'in her perdesi bir hakikate açılır" başlıklı söyleşi de keyifle okunacak yazılardan. Ayrıca Kemal Sayar'ın, "Aşka dön!" başlıklı yazısı da oldukça ilgi çekiyor. Ahmet İnam'ın "Bir kentte kaybolmak" isimli yazısı ise, satır aralarında gizlediği "aşk" kavramı ile okunmayı bekliyor.

Türkiye, geçtiğimiz ay önemli bir değerini, bilge-mimar olarak anılan Turgut Cansever'i kaybetti. "Turgut Cansever'in Ardından" başlıklı yazıda dostlarının yorumlarıyla Turgut Cansever'i bulacaksınız.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?