Motlanthe: Türkiye'yi takdirle karşılıyoruz

Güney Afrika Devlet Başkanı Yardımcısı Motlanthe, "Türkiye'nin, Uranyum takasındaki rolü takdirle karşılıyoruz" dedi.

Motlanthe: Türkiye'yi takdirle karşılıyoruz


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
  
 
Güney Afrika Devlet Başkanı Yardımcısı Kgaleme Motlanthe, Türkiye'nin, İran ile yapılan uranyum takası anlaşmasının zemininin oluşturulmasında oynadığı kolaylaştırıcı rolü takdirle karşıladıklarını söyledi.

Motlanthe, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, çok verimli ve yapıcı görüşmeler yaptıklarını belirtti.

Türkiye ile Güney Afrika Cumhuriyeti'nin enerjilerini, iki ülke arasında imzalanmış olan anlaşmaların yürürlüğe sokulması yönünde harcayacaklarını ifade eden Motlanthe, bu bağlamda ticaret hacminin artırılmasının da öngörüldüğünü kaydetti.

THY'nin Güney Afrika Cumhuriyeti'ne yaptığı uçuşların sayısının artırılması konusunda Türkiye'nin kararlılığından duyduğu memnuniyeti dile getiren Motlanthe, iki ülke arasında ayrıca enerji ve madencilik alanlarında da işbirliğinin geliştirilmesinin planlandığını söyledi. Bu arada, Motlanthe, Zonguldak'taki maden kazasında hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine de başsağlığı diledi.

İki ülke arasındaki muhtemel işbirliği alanlarının ve halklararası ilişkilerin geliştirilmesinin önemine değinen Motlanthe, iki ülkenin kalkınan ve kalkınmakta olan ülkeler arasında köprü oluşturabileceğini belirtti.

Sorunlu bölgelerde barış ve istikrarın tesisi için yapılabileceklerin de iki ülke arasında ele alındığını kaydeden Motlanthe, bu çerçevede "Türkiye gibi güvenilir bir ortağın bulunmasının önemli olduğunu" söyledi.

İran'ın uranyum takası anlaşmasına ilişkin de değerlendirmede bulunan Motlanthe, Türkiye'nin süreçteki rolünün büyük olduğunu belirterek, "Türkiye'nin anlaşma zemininin oluşturulmasında oynadığı kolaylaştırıcı rolü takdirle karşıladıklarını" kaydetti.

Motlanthe, bir soru üzerine, Dünya Futbol Şampiyonası için 340 bin seyirci beklediklerini belirtti.

Türkiye ile Güney Afrika Cumhuriyeti arasında ulaşım bağlantılarının kuvvetlenmesi ve halklararası ilişkilerin ivme kazanması durumunda, iki ülke milli takımlarının dostluk maçları yapabilecek duruma gelebileceğini belirten Motlanthe, böylece takımların 2014 için hazır olabileceklerini söyledi.

İki ülke arasında futbol ve teknik adamı bağlamında zaten bir geçmişin olduğunu anımsatan Motlanthe, futbolun iki ülke arasında ciddi bir deneyim paylaşımı olduğunu ve bu bağlamda Türkiye'den de seyirci beklediklerini sözlerine ekledi.
 
 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 22:55
banner53
YORUM EKLE

banner39