banner39

MSN'den fişleme iddialarına yalanlama

MSN'nin, milyonlarca kullanıcılsını fişlediği yönündeki iddialarına, Microsoft'dan yalanlama geldi.

Arşiv 21.02.2008, 17:07 21.02.2008, 17:20
MSN'den fişleme iddialarına yalanlama


"Rahip" gibi bazı kelimelere yasak getiren MSN'nin, milyonlarca kullanıcılsını bu şekilde fişlediği iddialarına, Microsoft'dan cevap geldi. Şirketin Türkiye temsilciliği iddiaları yalanladı.

Türkiye son günlerde, MSN'de yapılan sansürü tartışıyor. "Rahip" gibi bazı kelimelerin MSN tarafından engellendğinin ortaya çıkmasından sonra gündeme gelen, "Güvenlik perdesi altında yapılan bu engellemenin ucu nerelere gidiyor? Yoksa MSN bu şekilde kullanıcılarını fişliyor mu" iddialarına, Microsoft'un Türkiye temsilciliğinden cevap geldi.

Microsoft'un yaptığı açıklama şöyle:

"Windows Live Messenger'deki bir güvenlik uygulaması nedeniyle basında ortaya atılan bazı iddiaları üzülerek izliyoruz. Geçtiğimiz gün yaptığımız açıklamada açık ve şeffaf bir şekilde "Kullanıcılarımızın güvenliği nedeniyle bazı kelimelerin iletişimini engelliyoruz ve bu liste belirli zaman aralıklarıyla yenileniyor" dedik. Buradaki tek amaç, kullanıcılarımızın güvenlik açısından bir risk altında olmamasını temin etmektir.

Engellemelerin neye göre belirlendiği açıktır. Bir önceki açıklamamızda ifade edildiği gibi; İnternet ortamında virüs veya "phishing" tarzı dolandırıcılıklarla bağlantılı olan ya da bilgisayarlara zarar verebilecek güvenlik riski taşıyan belirli sözcükler; bunların URL ve dosya tiplerinin kullanımı kullanıcılarımız için bir tehdit teşkil ettiği müddetçe engelleniyor. Yapılan periyodik kontrollerde riskin kalktığı ortaya çıkınca bu statü kaldırılıyor.

"Bir soru işareti" olarak ifade ettiğiniz diğer konu ise, bizim için gerçekten şaşırtıcı olmuştur. Sayıları 24 milyonu aşan Türk Windows Live Messenger kullanıcımızı koruma amaçlı bu engellemenin, üçüncü tarafların istekleriyle bağlantılı olarak gerçekleştirilmesi ya da raporlanması hiçbir şekilde söz konusu değildir.

Bildiğiniz gibi basından gelecek eleştiri ve önerilere her zaman açığız. Bunu hizmet ve ürünlerimizi daha da iyi kılmak açısından çok da önemli görüyoruz. Ancak, kurumsal itibarımızı zedeleyebilecek hususlarda siz değerli basın mensuplarından da benzer bir hassasiyet bekliyoruz. Çalışmalarınızda başarılar diler, önümüzdeki dönemde çeşitli vesilelerle her zaman bir araya gelmeyi umarız."

Kaynak: Haber7

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?