banner39

Muallim, oylama için Lübnan'da

Lübnan'da yapılacak Cumhurbaşkanı seçimlerine Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'de katıldı.

Arşiv 25.05.2008, 11:35 25.05.2008, 18:48
Muallim, oylama için Lübnan'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in, bugün Lübnan Parlamentosu'nda yapılacak Cumhurbaşkanlığı oylamasında hazır bulunuyor.

Suriye'nin yarı resmi El-Vatan gazetesi, Dışişleri Bakanı Muallim'in, Lübnan Parlamento Başkanı Nebih Berri'den, Genelkurmay Başkanı Michel Süleyman için yapılacak oylamada hazır bulunması yönünde bir davet aldığını yazdı.

Bu arada Suriyeli yetkililer, Genelkurmay Başkanı Süleyman'ın, her zaman Suriye ile ile olumlu ilişki içinde bulunduğunu ve herkesin saygısını kazanan bir isim olduğunu belirtti.

Lübnan'daki rakip taraflar, Katar'ın başkenti Doha'da Çarşamba günü açıklanan anlaşmaya göre, Süleyman'ın seçilmesinin önünde bir engel kalmadığını duyurmuştu.

Lübnan'da, Hizbullah'ın öncülüğünü yaptığı Suriye tarafından desteklenen muhalefetin, 2006 yılı sonunda ulusal birlik hükümetinden çekilmesiyle başlayan 1,5 yıllık kriz Doha anlaşmasıyla sona ermişti. Lübnan'da iktidar yanlıları ile Hizbullah liderliğindeki muhalifler arasında iki hafta önce patlak veren kanlı çatışmalarda yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetmiş, bunun üzerine taraflar Doha'da bir araya gelme kararı almıştı.

Suriye, 1976'da başlayan iç savaşın ardından Lübnan'a birliklerini göndermiş, savaşın sona erdiği 1990'dan sonra da siyasi nüfuzunu korumayı başarmıştı.

Suriye birlikleri, 2005'te eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin suikast sonucu öldürülmesinden sonra BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı bir kararla Lübnan'dan çekilmek zorunda kalmıştı.

Bu arada Lübnan Parlamentosu'ndaki oylamaya Suriye'nin yanı sıra Fransa, İran ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlarının da davet edildiği belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?