banner39

Mübarek 'Gazze' planı için destek istedi

Mısır'daki zirvede, ateşkesin kalıcılığını sağlamak ve Gazze sınır kapısının açmanın yolunun aranması görüşüldü.

Arşiv 18.01.2009, 15:50 18.01.2009, 18:43
Mübarek 'Gazze' planı için destek istedi


Mısır'ın çağrısı ile Şarm el Şeyh'de toplanan uluslararası Gazze zirvesi sona erdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan da zirveye katıldı.

Türkiye'den Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katıldığı zirvede liderler, Ortadoğu'da sağlanan ateşkesin güçlendirilmesi için görüş belirtirken, sıradaki adım olarak ise önümüzdeki günlerde yine Mısır öncülüğünde bir insani yardım zirvesi düzenlenme ve insani yardımın ulaştırılması için Gazze sınır kapılarının açmanın yolunun arama kararı aldı.

Hamas ve İsrail, bugün ateşkes ilan ettiklerini açıklamışlardı. Ancak sorunun çözümündeki en büyük engel olarak gözüken Gazze'ye yönelik silah kaçakçılığının önlenmesi yine çözülmeden kaldı.

Zirve sonrası konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, "ateşkesin kalıcı olması şarttır" dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Ürdün Kralı Abdullah, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Çek Cumhuriyeti Başbakanı MirekTopolanek de katıldı.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Gazze Şeridi'nde şiddetin sona erdirilmesi için hazırladıkları plana "uluslararası destek" istedi.

Mübarek, sayfiye kenti Şarm El Şeyh'te düzenlenen liderler zirvesinin kapanış konuşmasında, "Mısır'ın çabalarına uluslararası destek verilmesini bekliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Mübarek, "Önce ateşkesin sağlamlaştırılması, sonra da İsrail askerinin Gazze'den çekilerek ablukanın kaldırılması ve geçiş noktalarının açılması için Mısır planının desteklenmesini arzu ediyorum" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?