banner15

Mübarek-Merkel görüşmesi de 'nükleer' başlıklı

El-Ehram gazetesinin konuyla ilgili haberinde, Merkel’in, 2007 yılının Almanya ile Mısır arasında bilim ve teknoloji alanında yardımlaşma yılı olacağını söylediği ve Mısır’ın barış amaçlı nükleer faaliyetlerini desteklemeye hazır olduklarını açıkladığı ya

Mübarek-Merkel görüşmesi de 'nükleer' başlıklı

11 Aralık 2006 Pazartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

‘Cabir Zirvesi’nden nükleer program kararı çıktı

 

Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi 27. zirvesi dün iki günlük çalışmalarını tamamladı. Bugünkü Arap gazetelerinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılan zirve ve sonuç bildirgesiyle ilgili çeşitli haber ve yorumlar yer alıyor.

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazetesi, Körfez ülkeleri liderlerinin nükleer teknoloji alanında ortak projeler üretme konusunu incelemeyi kararlaştırdıklarını yazıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin konuyla ilgili haberinde de, nükleer enerjiden yararlanma kararı ön plana çıkarılmış. “Körfez Zirvesi: Barışçı nükleer programın incelenmesi, Irak’taki milislerinin dağıtılmasına çağrı, Lübnan’da siyasi cinayetlerin yeniden başlamasını kınama” başlığıyla verilen haberde, gazetecilere dağıtılan sonuç bildirgesinde Irak Hükümeti’nden milislerin dağıtılmasının istendiği fakat bildirgenin genel sekreter tarafından okunması sırasında bu bölümün çıkarıldığı bildiriliyor.

 

Suudi Arabistan El-Ukaz gazetesi de, ortak nükleer program kararını başlığına uygun gördüğü haberde, ortak pazar projesinin 2007 yılında tamamlanacağını ve konsey ülkelerinin planlandığı gibi 2010’da ortak para birimine geçeceğini yazıyor.

 

El-Medine gazetesi ise, nükleer programla birlikte konseyin terörle mücadele için kalıcı bir kurul oluşturulması kararını zirveyle ilgili haberin başlığına taşımış. Haberde belirtildiğine göre, yüksek konsey, Körfez ülkeleri içişleri bakanlarının terörle mücadele için kalıcı bir ortak kurul oluşturulması önerisini onaylamış.

 

Er-Riyad gazetesindeki bir haberde de, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El-Faysal’ın zirve sonrası düzenlediği basın toplantısında, barış amaçlı nükleer teknolojiye sahip olmadnın Körfez ülkelerinin doğal hakkı olduğunu söylediği kaydediliyor.

 

 

Lübnan’da ‘Portakal Devrimi’

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin “Beyrut ve Trablus güç gösterisinde” başlığıyla duyurduğu haberde, iktidarın ve muhalefetin taraftarlarını meydanlara topladığı, muhaletin Beyrut’taki gösterisi devam ederken iktidar taraftarlarının da Trablus’ta toplandığı bildiriliyor.

 

Lübnan Es-Sefir gazetesinin “Çözüm için insan tufanı” başlıklı haberinde de, Lübnan muhalefetinin gösterilerinin dün tarihte görülmemiş bir gösteriye şahit olduğu ve Reuters’in bunu ‘insan tufanı’na benzettiği yazıyor.

 

El-Mustakbel gazetesinin manşetten verdiği haberdeyse, Hizbullah’ın gösterileri aylarca sürdürmekle tehdit ettiği ve pokrtakal renkli elbiseler giyen Mişel Aun’un ise hızlı bir darbe istediği yazıyor.

 

El-Mustakbel’in haberinde ayrıca, hükümet yanlısı yüzbinlerin Trablus’ta darbe girişimine karşı gösteri yaptığı bildiriliyor.

 

En-Nehar gazetesinin bugünkü sayısında da, Hizbullah’ın Sudan heyetinin önerisini kabul ettiği ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın gazeteye yaptığı açıklamada Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’nin isteği üzerine Beyrut’a döneceğini söylediği yazıyor.

 

 

Abbas’ın ‘teknokrat hükümeti’ hazırlığı

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın İsmail Heniye başkanlığındaki Hamas Hükümeti’ni istifa ettirdikten sonra yerine teknokratlardan oluşacak bir hükümet kurma hazırlığında olduğunu yazıyor.

 

Haberde, Mahmud Abbas’ın son gelişmeleri uzun bir konuşmayla Filistin halkına anlatacağı ve üç hafta içerisinde İsmail Heniye başkanlığındaki hükümeti görevden alacağı, kurulması planlanan teknokrat hükümetinin başına maliye eski bakanı Selam Feyyaz’ın getirileceği belirtiliyor.

 

El-Beyan’ın haberinde ayrıca, Heniye’nin İran gezisini tamamlayarak bugün Suudi Arabistan’a geçeceği ve Hamas Hareketi’nin Riyad’la ilişkilerinin İran’la ilşkileri kadar güçlü olduğunu açıkladığı yazıyor.

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında yer alan konuyla ilgili haberde de, Mahmud Abbas’ın istifa etmeyi düşündüğü ve Heniye’nin çıkabilecek karmaşadan sakındırdığı belirtiliyor.

 

Eş-Şark’ın haberinde, Filistinli direniş gruplarından Filistin Kurtuluş Halk Cephesi’nin erken seçimlerin Filistin ulusunun yararına olmadığını ve krizi daha da derinleştireceğini açıkladığı da yazıyor.

 

 

Mübarek-Merkel görüşmesi de ‘nükleer’ başlıklı

 

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in Avrupa gezisi devam ediyor. Bugünkü Mısır gazetelerinde Mübarek’in Merkel ile Berlin’deki görülşmesiyle ilgili haberler yer alıyor.

 

El-Ehram gazetesinin konuyla ilgili haberinde, Merkel’in, 2007 yılının Almanya ile Mısır arasında bilim ve teknoloji alanında yardımlaşma yılı olacağını söylediği ve Mısır’ın barış amaçlı nükleer faaliyetlerini desteklemeye hazır olduklarını açıkladığı yazıyor.

 

El-Ehram’ın haberinde ayrıca, Mübarek’in Berlin’de yaptığı açıklamada, Lübnan’in tahrip edilmesine karşı olduklarını ve Es-Senyora Hükümeti’ni desteklediklerini söylediği bildiriliyor.

 

El-Cumhuriye gazetesinin haberinde ise, Lübnan’da istikrarın ve Irak’ta uzlaşının sağlanması ve Sudan’da kapsamlı bir çözüm konusunda Almanya ile Mısır arasında görüş birliği olduğu yazıyor.

 

Haberde, Berlin’in Mısır’ın barışçı nükleer programına her türlü desteği vereceği de belirtiliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48