banner39

Mübarek Seçim Startını TV'de Verdi

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek seçimlere aday olduğunu açıklamasa da hakkında hazırlanan üç bölümlük programda 5. dönemin sinyalini verdi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mübarek Seçim Startını TV'de Verdi

İslam Dünyası-

Haber Merkezi

 

Mısır’da 24 yıldır devlet başkanlığı görevini sürdüren Hüsnü Mübarek, Mısır televizyonunda katıldığı bir programda yaptığı açıklamalarla seçim startını verdi. Mısır devlet televizyonu ve bazı Arap kanalların canlı olarak yayınladıkları üç bölümlü programda Mübarek’in hayatı ekrana taşındı. 1975 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığından bugüne gelişine kadarki bölümlerin yer aldığı programda Mübarek 5. dönem için aday olacağı yönünde de sinyaller verdi. Programın son bölümünde Mübarek şöyle konuştu.”Anayasada henüz tartışılan bir madde var. Yeni devlet başkanının seçimiyle ilgili nasıl bir karar çıkacağını bekliyorum kararımı daha sonra vereceğim. Acele etmek istemiyorum. Genel tabiatım icabı, önemli kararlar alacağım zaman uzun süre incelerim” Siyasi gözlemciler ise Mübarek’in bu konuşmasıyla seçim startını verdiği görüşünde. Mısır parlamentosu devlet başkanlığı seçimlerinde adaylığı kolaylaştıracak 76. madde üzerindeki tartışmalara devam ediyor. 

 

Mübarek: Müslüman Kardeşler’e Geçit Yok

 

Mübarek programın son bölümünde yaptığı açıklamada dini içerikli partilerin seçimlere katılmasının anayasaya ve kanunlara aykırı olduğunu söyledi. Mısır cumhurbaşkanı, Müslüman Kardeşler mensuplarının hali hazırdaki partilere katılarak siyasi sürecin parçası olacaklarını söyledi.

 

Mübarek, muhalefet partilerinin ülkede 1981 yılından bu yana uygulanan, güvenlik güçlerine herhangi bir suçlama olmadan kişileri tutuklama yetkisi veren olağanüstü  durumun kaldırılması talebini de reddetti. Mübarek bu kanunların kişisel haklar için bir tehlike olmadığını, terörizme karşı mücadele için konulduğunu savundu.

 

Mısır devlet başkanı Hüsnü Mübarek, Enver Sedat’ın 1981 yılında bir suikastle öldürülmesinin ardından iktidarı ele geçirmiş ve tam 5 kez devlet başkanı olarak seçilmişti. Ancak uluslar arası gözlemciler seçimlerin şaibeli olduğunu açıklamıştı. Mısır’da son olarak halk Mübarek karşıtı gösterilerde “Yeter” sloganı altında birleşiyor..

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?