banner39

Mübarek: Türkiye'nin çabaları takdire şayan

Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek, Türkiye'nin Filistin çabaların her zaman "takdire şayan" olduğunu söyledi.

Arşiv 15.12.2009, 21:14 15.12.2009, 21:14
Mübarek: Türkiye'nin çabaları takdire şayan


Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Türkiye'nin Filistin sorunu için harcamakta olduğu çabaların her zaman "takdire şayan" olduğunu belirtti.

Orta Doğu'daki bölgesel konuları, Irak, Yemen ve Körfez bölgesindeki durumu istişare ettiklerini, ayrıca İran'ın nükleer programı ve bu programın bölgesel ve uluslararası güvenlik konusunda yarattığı tartışmalar üzerinde durduklarını kaydeden konuk Cumhurbaşkanı, bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra ikili ilişkilerin güçlendirilmesini de ele aldıklarını kaydetti.

"İsrail hükümetinin Batı Şeria'daki tutumu ve uygulamaları ile Gazze'deki ablukasına devam etmesinin barış sürecine yönelik tehlike yarattığını" belirten Mübarek, "bu tutumun yarar getirmeyeceğinde mutabıkız" dedi.

Mübarek, Türkiye'nin Medeniyetler İttifakı çerçevesindeki katkılarının da önemine işaret etti. Mübarek, Türkiye'nin Ortadoğu'daki önemli güçlerden biri olduğunu belirterek, Türkiye'nin barışa büyük önem verdiğini söyledi.Mübarek, görüşmelerde yeniden barış sürecinin canlandırılmasına yönelik görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Filistin makamları ve grupları arasında ulusal uzlaşının oluşmasının önemini de ele aldıklarını belirten Mübarek, Mescid-i Aksa ile Haremüşşerif'i de kapsayan ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması ve geniş kapsamlı adil bir barışın kurulması konularını da değerlendirdiklerini dile getirdi.

Türkiye'nin Medeniyetler İttifakı girişiminde büyük rolü olduğuna işaret eden Mübarek, Cumhurbaşkanı Gül'ü Mısır'da mart ayında düzenlenecek İskenderiye Kütüphanesi ile ilgili etkinliğe davet etti.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?