banner39

Mübarek yatağa düştü, borsanın ateşi yükseldi

Hüsnü Mübarek'in sağlık durumundaki belirsizlik ikinci gününe girerken, borsadaki düşüş de sürüyor.

Arşiv 16.03.2010, 17:24 16.03.2010, 17:44
 Mübarek yatağa düştü, borsanın ateşi yükseldi

Ali Murat Karakış / Dünya Bülteni / Kahire

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in Almanya'da ameliyat olduğu hastanenin sözcüsü, Mübarek'in sağlık durumunun iyiye gittiğini belirtti. Ancak, ikinci günde de Mısır borsasında Cumhurbaşkanı'nın sağlık durumundan dolayı kaydedilen düşüş durmadı.  Yaklaşık 30 yıldır Mısır Cumhurbaşkanlığı yapan 81 yaşındaki Hüsnü Mübarek 6 Mart 2010 tarihinde safra kesesinden ameliyat olmuştu.

Bazı medya kuruluşlarının haberine göre, 'Mısır Borsa'sında işlem yapan kimi yatırımcılar, Mübarek'in televizyon kanallarında çıkmasının ardından, borsanın tekrar geriye döneceğini' söylüyor.  Mübarek'in daha önceki rahatsızlıklarında da, borsa 'belirsiz gelecek' diye etkilenmiş, özellikle de yabancı yatırımcılar işlemlerini azaltmıştı.

Mısır Ortadoğu Haber Ajansı, Mübarek'in İrlanda Cumhurbaşkanı'na ülkesinin milli bayramı nedeniyle kutlama mesajı gönderdiğini belirtti. Kaynaklar, bu haberin, borsayı olumlu etkilemek için servis edildiğini öngörüyor. Bugün Arap haber sitelerinde yer alan Mübarek'i doktorlarla gösteren ve hastanede ameliyat sonrası olduğu söylenen fotoğrafa da Mısırlılar pek iltifat etmedi.

2011 yılında ülkede yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Hüsnü Mübarek'in altıncı kez tekrar aday olup olmayacağı henüz açıklanmadı. Mısırlılar aday olmaması durumunda 46 yaşındaki oğlu Cemal'in aday olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyor. 

Öte yandan dün bir araya gelen Mısır Muhalefet partileri anayasa değişikliği yapılmasını, ülkede 30 yıldır devam eden olağanüstün halin kaldırılmasını ve Cumhurbaşkanının yetkilerinin azaltılmasını istedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?