banner39

Müftülükten yıkılan kursla ilgili açıklama

İstanbul Müftülüğü, yıkılan Piyale Paşa Kur'an Kursu binasında öğrenim gören öğrenciler için her türlü idari tedbirin alındığını bildirdi.

Arşiv 04.04.2007, 18:04 06.07.2018, 09:31
Müftülükten yıkılan kursla ilgili açıklama

İstanbul Müftülüğü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla dün yıkılan Piyale Paşa Kur'an Kursu binasında öğrenim gören öğrenciler için her türlü idari tedbirin alındığını bildirdi. 

İstanbul Müftülüğünden yapılan yazılı açıklamada, resmi makamlarca yıkılan Piyale Paşa Kur'an Kursu binası konusunda müftülüğü ilgilendiren süreç ve tahliye gerekçeleri hakkında bilgi verildi. Açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 31 Mart 2006 tarihli yıkım kararı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Müdürlüğünün 9 Şubat 2007 tarihli yazısı ve 15 Şubat 2007'de Beyoğlu İlçe Müftülüğü'ne havale yazılarına yer verildi.

Açıklamada, Beyoğlu İlçe Müftülüğünün, konunun kaymakamlıkça kendilerine iletilmesinden sonra 6 Mart 2007 tarihli yazı ile öğrencilere, öğrenimlerini devam ettirebilecekleri, iaşe ve ibatelerini sağlayabilecekleri yerlere nakledileceklerini tebliğ ettiği, 12 Mart 2007 tarihi itibarıyla yeni kurslarına nakillerinin sağlandığı için 13 Mart 2007 tarihli kaymakamlık oluru ile eğitime bu binada ara verdiği, 23 Mart 2007 tarihli kaymakamlık oluruyla pansiyon-yurt bölümünün faaliyetine son verdiği, 26 Mart 2007 tarihi itibarıyla da durumu dernek başkanlığına tebliğ ettiği bildirildi.

''Eğitimdeki sürekliliğin göz önünde bulundurulduğu, kursiyerlerin Mayıs ayı sonuna kadarki eğitimlerini tamamlayabilmeleri için başka kurs ve pansiyonlar temin edildiği, iaşe-ibate ve eğitim için ücret istenmediği ve hiçbir öğrencinin mağdur edilmediği'' belirtilen açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an Kursları müfredatının tüm kurslarda aynı olduğu için öğrencilerin eğitimin şekli, içeriği ve kalitesi bakımından bir kayba uğramayacakları ifade edildi.

Öğrenciler için her türlü idari tedbirin alındığı kaydedilen açıklamada, kursta eğitim gören 67 öğrenciden 15'inin Beyoğlu Müftülüğüne bağlı Fetih Kur'an Kursu'na, 15'inin Beyoğlu Müftülüğüne bağlı Abdülsselam Kur'an Kursu'na, 7'sinin yine aynı müftülüğe bağlı Emir Efendi Kur'an Kursu'na, 20'sinin Gaziosmanpaşa Müftülüğüne bağlı Evliya Çelebi Kur'an Kursu'na, 10'unun da Bağcılar Müftülüğüne bağlı Ferah Kur'an Kursu'na nakledildikleri bildirildi.

AA

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?