Muğla'daki olaylarda 6 tutuklama

Muğla'da meydana gelen provokasyon olayına ilişkin olarak adliyeye sevk edilen 6 kişi tutuklandı.

Muğla'daki olaylarda 6 tutuklama


Muğla'da yaşanan olaylara karıştıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 6 kişi tutuklandı. Gözaltına alınanların adliyeye sevki sırasında silah sesleri yükseldi. Silahları ateşleyenler ise henüz bulunamadı.

Muğla'da üniversite öğrencileri arasında başlayan kavgada bir öğrencinin silahla ağır yaralanmasının ardından, Kötekli Mahallesi'nde çıkan olaylara karıştıkları iddiasıyla gözaltına 70 kişi gruplar halinde adliyeye sevk edildi.

Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye gönderilen ilk grupta yer alan 26 kişiden 4'ü, savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından çıkartıldıkları mahkemece tutuklandı.

Savcılıkta ifadesi alınan 22 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Akşam saatlerinde ise tutuklu sayısı 6'ya yükseldi.

Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye gönderilen ve Muğla Üniversitesi öğrencisi oldukları öğrenilen 44 kişiden 2'si savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından çıkartıldıkları mahkemece "polise mukavemet gösterdikleri iddiasıyla" tutuklandı.

Savcılıkta ifadesi alınan 42 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Muğla'da ise sular durulmuyor. Karşıt görüşlü öğrencilerin kavgasından sonra gözaltına alınanların adliyeye sevki sırasında silah sesleri yükseldi. Silahları ateşleyenler ise henüz bulunamadı.

Sokakların hareketlendiği ve cam çerçevenin indirildiği gerginliğin ardından Muğla sakindi. Kentte güvenlik önlemleri en üst seviyedeydi. Ama yine silah sesleri duyuldu. Hem de 2 gün süren olaylarda gözaltına alınanlar adliyeye sevkedilirken. Hem de adliye ve emniyet müdürlüğü binalarının bulunduğu bulvarda... Seyir halindeki bir otomobilden iki el havaya ateş açıldı.

Polis, 2 adet 9 milimetre çapında boş kovan buldu. Silahı kimin ateşlediği tespit edilemedi. Olayları ateşleyen ve üniversite öğrencisi Şerzan Kurt'un yaralanmasına neden olan silahı da kimin ateşlediği hala tespit edilemedi. Kurt'u yaralayan kurşunun balistik incelemesi sürüyor. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde yatan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi ise halen hayati teahlikeyi atlatamadı.

Anne ve babası yanında, arkadaşları da hastanenin bahçesinde protesto gösterisi yaptılar. Faillerin bulunup cezalandırılmasını istiyorlar.

Muğla Valisi Ahmet  Altıparmak'a göre olay "provokasyon"

CHP´li Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün sağduyu çağrısında bulundu.

Salı gecesi karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavgada Şerzan Kurt'un yaralanmasının ardından olaylar çıkmış, evlere ve işyerlerine hasar verilmişti. 6 kişinin yaralandığı olaylarda 70'i aşkın kişi gözaltına alınmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 09:57
banner53
YORUM EKLE

banner39