banner39

Muhalefet sokaklarda, iktidar balkonlarda...

Her iki grubun da Lübnan bayrağı taşıdığına dikkat çekilen haberde, hükümeti destekleyenlerin balkonlara Lübnan bayrakları astıkları ve hükümetin istifasını isteyen muhalefetin de Lübnan bayraklarıyla meydanlara indiği belirtiliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Muhalefet sokaklarda, iktidar balkonlarda...

02 Aralık 2006 Cumartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Papa’nın Ortodoks Kilisesi’ne yaklaşma amacı İsrail mi?

 

Eş-Şarku’l-Evsat yazarlarından Süreyye Eş-Şehri, gazetenin bugünkü sayısında Papa 16. Benedikt’in Türkiye ziyareti münasebetiyle, “Papa Türkiye’de: Vatikan-İsrail denkleminden ne haber?” başlığıyla bir makale kaleme almış.

 

Siyonizmle Yahudiliği birbirinden ayırmak gerektiğini söyleyen Eş-Şehri, “Çağdaş Hıristiyanlar Kutsal Kitap’la İsrail Devleti arasında bağ kurmaya çalışırken, garip bir çelişkidir ki, İsrail’deki çoğunluk bu kitaba inanmıyor” diyor.

 

Makalesinde Vatikan ile İsrail arasındaki ilişkilerin gelişmini özetleyen Süreyya Eş-Şehri, 1956’da Vatikan tarafından Yahudiler’in “Mesih’in ölümünde suçsuz” olduklarının ilan edildiği, 1993’te de Papa 2. Yuhanna’nın İsrail’i tanıdığını hatırlatıyor.

 

Vatikan’ın İsrail’i tanımasının Siyonist Hıristiyanlar’ın düşünceleriyle örtüştüğünü söyleyen Süreyya Eş-Şehri, Vatikan’ın İsrail’i tanımasının Katolik inançlarına aykırı olduğunu, fakat bunun dinin siyasete alet edilerek Filistin’in Siyonistler tarafından gaspedilmesine kılıf yapıldığını belirtiyor.

 

Yazar, Mısır’daki Ortodoks Kilisesi’nin ve Papa Şinoda’nın salt dini gerekçelerle İsrail’i tanımamakta ısrar ettiğini kaydediyor ve şöyle soruyor:

 

“Papa’nın son ziyaretinde aynı kilisenin Türkiye’deki temsilcisiyle yakınlaşmaya çalışıyor.. Acaba niçin?!”

 

 

Muhalefet sokaklarda, iktidar balkonlarda

 

Bugünkü Arap gazetelerinde yer alan en önemli haberlerden biri Lübnan muhalefetinin dün hükümeti düşürmek amacıyla gösterilere başlaması.

 

Eş-Şarku’l Evsat gazetesi, “Saray’da hükümetin kuşatılmasından sonra.. Canbolat: “Onları seyretmeye karar verdik” başlığıyla manşetten verdiği haberde,  Lübnan’daki bölünmenin dün en açık bir şekilde kendini gösterdiğini yazıyor.

 

Her iki grubun da Lübnan bayrağı taşıdığına dikkat çekilen haberde, hükümeti destekleyenlerin balkonlara Lübnan bayrakları astıkları ve hükümetin istifasını isteyen muhalefetin de Lübnan bayraklarıyla meydanlara indiği belirtiliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın haberinde, iktidardaki 14 Mart grubu liderlerinden Velid Canbolat’ın “Günlük hayatı felç etmeye karar verdiler, biz de onları seyretmeye karar verdik” dediği de kaydediliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesi ise, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz’in Lübnan Başbakanı Fuad Es-Senyora’ya Lübnan Hükümeti’ne “tam desteğini” bildirdiğini, Es-Senyora’nın ayrıca Mısır ve Ürdün liderlerini, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’yi ve Arap Birliği Genel sekreteri Amr Musa’yı arayarak Lübnan’daki durumu görüştüğünü ve hepsinin Es-Senyora’ya desteklerini bildirdiklerini yazıyor.

 

Yine El-Hayat’ın haberinde, Lübnan Müftüsü’nün Cuma namazını hükümet konağında kıldırarak hükümete desteğini ifade ettiği, göstericilerin hükümet binasını kuşatmasının görüşmeler sonucu önlendiği bildiriliyor.

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazatesinin başmakalesinde, bu tür hükümeti düşürme girişimlerinin Ukrayna’da “Portakal Devrimi” adıyla başarılı olduğu ve daha sonra diktatörlükle yönetilen eski Sovyet cumhuriyetlerine yayıldığı belirtilerek, Lübnan’da seçimle işbaşına gelmiş bir hükümetin olduğu hatırlatılıyor.

 

Makalede, Lübnan’ı bir grubun tek başına yönetemeyeceğine, geçmişte Hıristiyanların ve Dürzilerin daha önce bunu denediği ve başarısız olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Suriye yanlısı Lübnan Es-Sefir gazetesi “Muhalefet taraftarlarıyla “Kriz Hükümeti”ni kuşattı” derken, El-Mustakbel gazetesinin haberinde ise Hizbullah’ın güvenlik birimlerinin Suriye istihbaratının desteğiyle Hükümet Sarayı’nı kuşatmaya çalıştığı bildiriliyor.

 

El-Mustakbel, gösterilere katılan Hıristiyan lider General Aun’u “askersiz general”e benzetirken, manşetine “Darbenin ilk gününde siyasi ufuğu olmayan tek yönlü bir cadde” başlığını uygun görmüş.

 

En-Nehar’ın manşeti ise şöyle: “Muhalefet yüzbinleri bir araya topladı ve ordunun müdahalesi Hükümet Konağı’nın kuşatılmasını sona erdirdi”.

 

 

Washington önceliği Şiilere ve Kürtlere verecek

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush’un önümüzdeki Pazartesi günü Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi Başkanı Şii lider Abdülaziz El-Hekim ile görüşeceği belirtiliyor.

 

El-Beyan’ın haberinde ayrıca, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Bush’a Sünnilerle uzlaşı girişimlerinin bir yana bırakılıp Şiilerle ve Kürtlerle diyaloğa ağırlık verilmesini önerdiği bildiriliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Amerika’nın Sünni direnişle diyalog girişiminin başarısız olduğunu ve bu girişimlerin devamının Şiileri kızdırarak Amerika’yı müttefiksiz bırakabileceğini söylemiş.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?