banner39

Muhalif AKP'li partisinden istifa etti

Muhalif Zekai Özcan sonunda istifa etti ancak gitmeden hükümeti yerden yere vurdu.

Arşiv 12.04.2010, 15:10 12.04.2010, 18:56
Muhalif AKP'li  partisinden  istifa etti

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

Ak Parti Ankara Milletvekili Zekai Özcan, partisinden istifa etti. Özcan, "Kimliğini gizleyerek bir gazeteye demeç veren ‘Başbakan'a yakın bir milletvekili, bizim için ‘Şerefleriyle beraber gitsinler' demişti. Şerefimle beraber gidiyorum. Kim olduğunu öğrenemediğim o şerefli kişi Başbakan'ın yanında kalmaya devam etsin" dedi.

HÜMÜMETİN TÜM ADIMLARINI ELEŞTİRDİ

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Zekai Özcan, sözlerine Hükümet'in ekonomi yönetimini eleştirerek başladı. AK Parti dönemindeki ekonomik büyümeyi dünya genelinde ticaret hacminin genişlemesine bağlayan Özcan, büyük özelleştirmelere rağmen AK Parti döneminde borç stokunun 500 milyar dolara ulaştığını söyledi.

MUHALEFET GİBİ KONUŞTU


AK Parti'nin, e-muhtıra olayını ve 367 krizini "çok iyi kullanarak" 22 Temmuz 2007'de ikinci kez iktidara geldiğini kaydeden Özcan, "AK Parti, işsizlik gibi problemlere çare aramak, bulmak yerine kolay yolu seçerek mazlum, dindar, muhafazakar ve yoksul Anadolu insanının hislerini istismar edip, bu derin ekonomik çöküşü örtmeye çalışmaktadır" diye konuştu.

AK Parti yönetimini, "hamasi söylemlerde bulunmak"la suçlayan Özcan, "Hükümet, toplumda var olan kutuplaşmayı giderecek yerde, demokratik açılım, Roman açılımı adı altında etnik yaraları kaşıyan içi boş projeleri ortaya atarak ayrışmayı daha da körükleyecek bir ortamın oluşmasına sebep olmaktadır" ifadelerini kullandı. Açılım sürecinde Başbakan Erdoğan'ın DTP Lideri Ahmet Türk'le görüşmesini eleştiren Zekai Özcan, "Milletimizin aidiyet bağını temsil eden Türk kavramı da etnik kimlik olarak sayılmaya başlanmıştır ki Cumhuriyet tarihimizde sorumluluk sahibi hiçbir kimse böyle tehlikeli, vahim bir yanlışa düşmemiştir" Başbakan Erdoğan'ın bu yöndeki söylemini eleştirdi.

ERGENEKON SORUŞTURMASINI DA ELEŞTİRDİ


"Türk ordusu kirli siyasi oyunların dışında tutulmalı" diyen Ankara Milletvekili Özcan, "PKK terörüyle mücadele eden, etmesi gereken kimi komutanlarımızın örgüt şüphesiyle tutuklanmak istenmesi, ne acı ve ne kahredici bir çelişkidir" diyerek, Ergenekon gözaltılarını eleştirdi. Orduyu yıpratmak isteyen güçlere karşı gerekli yanıtın Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından verilmesi gerektiğini kaydeden Zekai Özcan, anayasa değişikliği paketinin hazırlanış sürecini de eleştirdi.

AK Parti teşkilatlarıyla hiçbir sorununun bulunmadığını ancak, teşkilatlar ile parti yönetimi arasında ciddi boyutta görüş farkı bulunduğunu vurgulayan Zekai Özcan, "AK Parti'deki arkadaşlarıma kurumsal anlamda veda ediyorum. AK Parti saflarında siyaset yapmanın inandığım değerlerle örtüşmediğini görüyorum" diyerek istifasını açıkladı.

AKSU ÇOK UĞRAŞTI, İKNA EDEMEDİ

Özcan'ın istifa kararını geçen hafta parti yönetimine ilettiği öğrenilirken, Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu'nun Özcan'ı kararından vazgeçirmek için çok uğraştığı kaydedildi. Bu süreçte Başbakan Erdoğan'la görüşemeyen Özcan'ın, 3 gündür telefonlarını kapattığı ve aracı göndererek görüşmek isteyen AK Parti yöneticilerini reddettiği öğrenildi. Özcan'ın istifasıyla AK Parti'nin TBMM'deki sandalye sayısı 336'ya düştü. 2 ay önce de Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran AK Parti'den istifa etmişti. Özcan, anayasa değişikliği oylamasında oyunun renginin henüz belli olmadığını belirterek, "Günü geldiğinde vicdanıma danışıp kararımı vereceğim" dedi. Özcan, istifasının ardından Meclis'ten ayrıldı. Telefonları kapalı olan Özcan, televizyon kanallarının yayın tekliflerini de, "Birkaç gün hiçbir yere çıkmayıp; sessiz kalacağım" diyerek reddetti.

Yorumlar (5)
göktürk 12 yıl önce
okdadar vekilden aklı başında sağ duyulu ülke geleceğini kendi menfatlerinden üstün tutan kahraman tsk ya sistemli karalamalarla hainlerin cesaretlendirildiği ekonominin çıkmaza girdiğini senden başka kim görebildi seni kutluyorum sayın vekilim bu ülkeye senin gibi vekiller yakışır.
Nur Öztürk 12 yıl önce
İkinci seçimlerde seçilenlerdensiniz. Madem ikinci kez hamasi duygularla seçildi bu parti ve bunu gördünüz,; siz de kullanmaya utanmadınız mı? Ya parti için söyledikleriniz sizin için geçerli, ya da şimdi başka planlarınız var. Hangisi sayın vekil?
mümtaz cerli 12 yıl önce
şimdiye kadar aklı nerdeymi?şerefli vekilin?
mehmet selim polat 12 yıl önce
AKP'nin çökmesi için mükemmel.Şimdi bu vekile soruyorum.
Zekai Özcan,Şimdiye kadar aklın neredeydi?.Ülkeyi soyup soğana çevirdiniz.İslam dediniz,Haççolara kardeş oldunıuz.Şimdimi aklın başına geldi?.
Çok mükemmel,hiç değilse.Bir OY eksildi.
Mevcut yasalar muvacehesinde hiçbir partiye oy verilmez.Oylarımı çürüttüm ve çürütecağım.
kamil arslan 12 yıl önce
sayın vekilin partinin ne oldugunu 8 sene sonramı anladın bu biraz inandırıcı gelmedi bana ülke yangım yerine dönmüş şimdimi aklına geldi zaten millet vekili diye hitap edilen kişiler milletin vekili degil sadece parti başkanlarının vekili milletin vekili olsalar milletin sorunları ile ilgilenirler bu güzel ülke patlama noktasına gelmiş askaerler hapse düşmüşmüş polis elinde cop milleti komaya sokana kadar dövüyor istıfada biraz geç kaldın oyüzden inandırıcı gelmedi
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?