banner15

Muhalif kadın gazeteciyi kim öldürdü?

Çeçenistan'daki insan hakları ihlallerini ortaya çıkaran Rus gazeteci evinde ölü bulundu.

Muhalif kadın gazeteciyi kim öldürdü?

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Çeçen savaşında Devlet Başkanı Vladimir Putin’in politikasını eleştiren ve Rus ordusunun Çeçenistan’daki insan hakları ihlallerini belgeleyen Rus gazateci Anna Politkovskaya, başkent Moskova’da, evinin yakınında vurularak öldürülmüş bir halde bulundu.

 

Rusya’nın en saygın gazetecilerinden biri olan Anna Politkovskaya, 2004’te de Beslan baskınını izlemek için gittiği uçakta içtiği çayın ardından rahatsızlanmıştı. Semptomlar, zehirlemeye işaret etmişti. Meslektaşları, Politkovskaya’nın öldürülme girişimine maruz kaldığı kaygısını dile getirmişti.

 

Kremlin'in politikalarına muhalefetiyle tanınan "Novaya Gazeta" isimli Rus gazetesinde çalışan Anna Politkovskaya, Rus askerlerini bir çok kez Çeçenistan'da insan hakları ihlalleri yapmakla suçlamıştı.

 

Politkovskaya son olarak, Moskova yanlısı Çeçen grupların Rus kuklası Grozni Hükümeti'ne muhalif Çeçenlere yönelik cinayetlerini anlatan bir yazı dizisine başlamıştı.

 

Rus Hükümeti'nin baskılarına rağmen eleştirilerini sürdüren Anna Politkovskaya'nın evinin önünde ölü bulunması, Rus gazeteciler arasında şok etkisine yol açtı. Gazetecilik alanında bir çok ödüle sahip Anna Politkovskaya'nın Çeçen Savaşı üzerine yazılmış kitapları var.

 

RUS GAZETECİNİN SON YAZISI: ÇEÇENİSTAN'DAKİ İŞKENCE

 

Moskova'da öldürülen muhalif kadın gazeteci Anna Politkovskaya, son olarak Çeçenistan'daki işkence konusunu yazacaktı. Politkovskaya'nın çalıştığı Novaya Gazeta'nın başyazar yardımcısı Vitali Yaroşevski, "Anna pazartesi baskısı için yazı getirecekti" dedi. 
    

Başyazar Dimitri Muratov da kadın gazetecinin Çeçenistan'daki işkenceyi gösteren çok önemli fotoğraflarının olduğunu belirtti. Başyazar, Politkovskaya'nın makalesinin bitmiş halinin ellerinde olmadığını da belirterek, "Makalenin bazı bölümlerine sahibiz, bunları elbet yayınlayacağız" diye konuştu.
     Politkovskaya, Çeçenistan ile ilgili birkaç kitaba imza atmış ve yurt dışında ödüller kazanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48