banner39

Muhammed Abduh Anılıyor

Mısır'ın başkenti Kahire'de Muhammed Abduh'un 100. ölüm yıldönümü münasebetiyle tertip edilen etkinlikler dahilinde uluslararası bir konferans düzenleniyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Muhammed Abduh Anılıyor

İhya ve ıslah hareketinin önderlerinden Muhammed Abdul'un 1905 yılında vefat etmesinin üzerinden 100 geçmesi münasebetiyle, Mısır Kültür Bakanlığına bağlı Kültür Yüksek Kurulu, Abduh'u anmak üzere çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bu kapsamda 'İmam Muhammed Abduh'tan Yüzyıl Sonra' başlıklı bir konferans tertip edilecek. 9 Mart'ta başlayacak olan konferans iki gün sürecek.

İslam düşüncesi ve yakın tarih konularında uzman olan uluslararası şahsiyetlerin katılacağı konferansta Muhammed Ammara, Zübeyde Ata, Abdulazim Ramazan, Yunan Lebib Rızk, Rıfat Said ve Latife Salim birer tebliğ sunacaklar.

Konferansta tartışılacak olan konu başlıkları arasında 'Muhammed Abduh ve Siyasi Islahat', 'Muhammed Abduh ve Kadın Sorunu' ve Abduh'un 1882'de İngiliz işgaline karşı gelişen 'Mısır'daki Direnişe Yönelik Tutumu' yer alıyor.

Abduh'un 100. vefat yıldönümü etkinlikleri dâhilinde Mısır İslami Hayır Kurumu da geçen hafta bir anma programı düzenlemişti. Mısır İslami Hayır Kurumu adına söz alan konuşmacılar, İslam ümmetinin içinde bulunduğu geri kalmışlığı aşmak için ihya ve ıslah çizgisine sarılmanın zorunlu olduğunu vurguladılar.

Anma programında söz alan Mısır Vakıflar Bakanı Hamdi Zakzuk, 'İslam ümmeti, kalkınmayı gerçekleştirmek için ihya ve ıslah akımını çok iyi kavramaya gereksinim duyuyor.' şeklinde konuştu. Bakan Zakzuk, İslam ümmetinin sakal uzatma, entari kısaltma ve çok evlilik gibi tali meselelerle uğraşarak İslam dininin imajını zedelediğini ve bu tür konuların ümmetin ilerlemesi önünde engel oluşturduğunu iddia etti.

Mısır Baş Müftüsü Dr. Ali Cuma, İmam Muhammed Abduh'un 1899 yılında devraldığı baş müftülük makamında vermiş olduğu fetvalar ile çeşitli sorunlara getirdiği çözümlerin kendileri için yol gösterici olduğunu söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?