banner39

Muhammed İkbal vefat etti

Yunanistan'da Albaylar yönetime el koydu, Çahar Dudayev şehit edildi, Osmanlı, ABD ile ilişkileri kesti.

Arşiv 21.04.2010, 10:33 22.04.2010, 07:07
Muhammed İkbal vefat etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İşte tarihte bugün yaşanan olaylardan bazıları:

Yunanistan’da Albaylar Yönetime El Koydu, Muhammed İkbal Vefat Etti, Cahar Dudayev Şehit Edildi, Osmanlı Devleti ABD ile ilişkilerini kestiğini açıkladı.

Muhammed İkbal Vefat Etti 21 Nisan 1938

Pakistanlı şair, filozof ve politikacı olan Muhammed İkbal, 1873 yılında Pakistan'ın Pencap eyaletine bağlı Seyalkat kentinde doğmuştur. Muhammed İkbal, ilköğretim, lise eğitiminin ardından Lahor’da yüksek öğretimini tamamlamış, ardından Doğu Dilleri Fakültesinde hocalığa başlamıştır. 1905 yılında Londra’daki Chambrich üniversitesinde felsefe ve iktisat bölümlerinden mezun oldu. Londra’da kaldığı sürede Hukuk fakültesini de bitiren Muhammed İkbal, Almanya’ya giderek orada felsefe alanında doktora yapmıştır.

1908 yılında Hindistan’a dönmüştür. Hindistan’daki Müslümanların İngiliz sömürgeciliğine karşı mücadelesinde önemli bir destek olan İkbal, Pakistan’ın kuruluşuna giden yolda Müslümanlardaki bilinç seviyesini artırarak önemli rol oynamıştır. Pakistan’ın Mehmet Akif”i olarak kabul edilir. 1918-1922 yılları arasında Türkiye’nin verdiği bağımsızlık mücadelesine destek veren İkbal, Hindistan’da yaşayan Müslümanlardan Türkiye’ye yardım toplanmasına öncülük etmiş ve toplanan para yardımını Ankara hükümetine göndermiştir.

Yunanistan’da Albaylar Yönetime El Koydu 21 Nisan 1967

1963 yılından itibaren yaşanan siyasal bunalımın ardından sağ görüşlü ordu mensupları tarafından askeri bir darbe yapılmıştır. Yönetimi eline alan Albay Cuntası hızlı bir şekilde siyasal tutuklamalarda bulunmuş, sivil asker bürokraside büyük bir tasfiye yapmıştır. 1974 tarihine kadar yönetimde kalan Cunta,Türkiye’nin Kıbrıs’a yaptığı çıkartmanın da etkisiyle güç kaybetmeye başlamıştır ve daha sonra da yıkılmıştır.

Cahar Dudayev Şehit Edildi 21 Nisan 199
6

Çeçenistan’ın bağımsızlık savaşçısı Cahar Dudayev, 1944 yılında Çeçenistan’ın Yalho köyünde doğdu. Doğumundan kısa bir süre sonra Rus baskısı nedeniyle Sibirya’ya sürgün edilenler arasında yer aldı. Çocukluk yılları burada geçen Dudayev, ortaöğrenimi tamamladıktan sonra 1962’de Tambay Askeri Pilot Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1966’da Uzak Mesafe Uçakları Pilot ve Mühendis Yetiştirme Okulu’nu 1.sınıf pilot ve mühendis olarak tamamladıktan sonra SSCB tarafından 12 tane madalyayla ödüllendirildi. Daha sonra tümgeneralliğe yükselen Dudayev, Sovyet tarihinde Stratejik Hava Kuvvetleri’nde Tümen Komutanı olmayı başaran ilk Müslüman olarak tarihe geçti.

1989’da Estonya’da Stratejik Hava Kuvvetleri Filoları Komutanlığı görevindeyken SSCB tarafından kendisine verilen Baltık ülkelerindeki bağımsızlık hareketlerini bastırma görevini ‘yurdunun bağımsızlığı için mücadele eden bir halkı bombalayamam’ diyerek reddetti. Bunun üzerine Rusya tarafından Grozni’ye sürüldü.Bu olaydan sonra Rusya ile arası açılan Dudayev, 1990’dan sonra Çeçen Ulusal Kongresi’nin icra kurulu başkanlığına getirildi.

27 Ekim 1991 seçimlerinde % 85 oy oranıyla Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Dudayev, Ruslar’a karşı verilen Çeçen bağımsızlık mücadelesinin önderliğini yaparak bu mücadelenin kazanılmasını sağladı.21 Nisan 1996 tarihinde ise bir suikast sonucu şehit edildi.

Osmanlı Devleti ABD ile ilişkilerini kestiğini açıkladı. 21 Nisan 1917

İtilaf devletleri yanında I. Dünya Savaşı’na girmesi nedeniyle Almanların baskısıyla Osmanlı Devleti ABD ile ilişkileri kestiğini açıkladı.


Kemal Tahir Vefat Etti 21 Nisan 1973

Asıl adı İsmail Kemalettin Demir olan yazar 1910 İstanbul doğumludur. İlk ve ortaokuldan sonra Galatasaray Lisesine giren Kemal Tahir buradaki öğrenimini yarım bırakarak genç yaşta çalışma hayatına başladı. Avukat katipliği, ambar memurluğu yapan yazar daha sonra çeşitli gazete ve dergilerde çevirmenlik, röportajcılık, sayfa sekreterliği, başyazarlık gibi görevlerde bulundu. Askeri isyana teşvik suçlamasıyla Nazım Hikmet ile beraber yargılanan yazar 15 yıl hapse mahkum edildi.12 yıl hapis yattıktan sonra 1950’de çıkan genel af yasası ile serbest bırakılarak İstanbul’a döndü. Özellikle 1960’tan sonra kendini tümüyle edebiyata veren Kemal Tahir 21 Nisan 1973 tarihinde vefat etti. Cumhuriyet tarihinin en önemli romancılarından biri olan Kemal Tahir, Esir Şehrin İnsanları, Köyün Kamburu, Yorgun Savaşçı, Devlet Ana, Kurt Kanunu gibi eserler kaleme almıştır.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?