banner15

Muhtaç çocuklara villalar geliyor

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu(SHÇEK) muhtaç çocuklara villalar yapacağını açıkladı.

Muhtaç çocuklara villalar geliyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunun (SHÇEK) ''Sevgi Evleri Projesi'' kapsamında pilot il seçilen Tekirdağ'a yapılan villalarda, korumaya muhtaç çocuklar sıcak bir aile ortamında büyüyerek, hayata kazandırılacak.

Tekirdağ Sosyal Hizmetler İl Müdürü Selma Akarsu, yaptığı açıklamada, SHÇEK'İN, çocuğun sağlıklı gelişiminin ancak bir aile yanında mümkün olabileceği ilkesinden hareketle faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti.

Akarsu, bu amaçla SHÇEK'in korunmaya muhtaç çocukların öncelikle koruyucu aile, evlat edindirme, ayni nakdi yardım hizmetinden yararlandırılması ilkesini benimsediğini belirtti.

Son dönemde Genel Müdürlük tarafından geliştirilen Sevgi Evleri Projesi kapsamında korunmaya muhtaç çocukların bir aile ortamında yaşaması için villa tipinde evler yapılmaya başlandığını anlatan Akarsu, bu projede Tekirdağ'ın pilot il olarak seçildiğini kaydetti.

Projenin Çocuk Hizmetleri Dairesi ve Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı koordinesinde yürütüldüğünü ifade eden Akarsu, ''Bir süre önce Erkek Yetiştirme Yurdunda kalan çocuklarımız için Gündoğdu Mahallesi'nde yaptığımız villamız tamamlanmak üzere. Çevre düzenlenmesi ve tefrişinin ardından çocuklarımızı oraya taşıyacağız. Bu villanın tefrişi için 250 bin lira kurumumuza gönderildi'' dedi.

Çocuk Sitesi'nde kalan çocuklar için de Aydoğdu Mahallesi'ndeki Zübeyde Hanım Huzurevi'nin bahçesine Çocuk Sitesi'ne ek olarak 2 villa daha inşa edileceğini anlatan Akarsu, şunları kaydetti:

''İkisi yan yana inşa edilecek bu ikiz villalar için 2009 yılının Eylül ayında 300 bin TL ödenek gönderildi ve hemen çalışmalara başladık. Bayındırlık ve İskan Müdürlüğünce vaziyet planı hazırlandı, Tekirdağ Belediyesinden de imar planı istendi. İl Özel İdaresi de çalışma yaptı. Hazırlanan tüm belgeler Tapu Müdürlüğü'ne gönderilerek tapu alındı. Maliye Bakanlığı'ndan gelecek izinle ihaleye çıkacağız. Toplam 1 milyon lira bütçeli ikiz villalarımızın yapımıyla ilgili 700 bin TL de kurumumuza gönderildi.''

Her villada 10 çocuğun yaşayacağını belirten Akarsu, Erkek Yetiştirme Yurdunda şu anda 67 çocuğun kaldığını, villa bittikten sonra 17 çocuğun ailelerin bulunduğu kurumlara gönderileceğini, geri kalanların ise villalara yerleştirileceğini söyledi.

Çocuk sitesinde ise 68 çocuğun bulunduğunu anlatan Akarsu, yapılacak ikiz villaların kapasitesinin 40 kişilik olacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2010, 11:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48