banner39

Muktedâ hariç herkes konuştu!

Eş-Şarku’l-Evsat, Sadr grubunun Necef bürosu sorumlusu Basim El-Azzari’nin Muktedâ Es-Sadr’ın Irak’ta ve Necef’te olduğunu söylediğini yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Muktedâ hariç herkes konuştu!

16 Şubat 2007 Cuma

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

 

Muktedâ hariç herkes konuştu!

 

Bugünkü Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin manşetinde Muktedâ Es-Sadr’ın nerede olduğu konusunda yapılan çelişkili açıklamalara yer veriliyor.

 

“Bağdat: Sadr hariç herkes konuştu” başlığıyla verilen haberde, Irak Hükümeti’nin üst düzey bir yetkilisinin Şii liderin kısa bir İran gezisine çıktığını söylemesine rağmen, Sadr grubunun bunu yalanladığı bildiriliyor.

 

Haberde, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Muktedâ Es-Sadr’ın Mehdi Ordusu milislerinden, Amerika’nın Bağdat operasyonunun başarılı olmasını garantilemek için Irak’ı terketmelerini istediği yazıyor.

 

Haberde, Talabani’nin Muktedâ Es-Sadr’ın nerede olduğunu bilmediğini söylediği, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin danışmanı Sami El-Askeri’nin ise Muktedâ Es-Sadr’ın kısa bir ziyaret için İran’da olduğunu ve yakında Irak’a döneceğini açıkladığı ve “Sadr grubundan bazılarının bu ziyareti yalanlamaya çalışmalarına şaşıyorum, çünkü böyle bir ziyaret gayet normal” dediği kaydediliyor.

 

Gazate, Sadr grubunun Necef bürosu sorumlusu Basim El-Azzari’nin ise Muktedâ Es-Sadr’ın Irak’ta ve Necef’te olduğunu söylediğini yazıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın haberinde ayrıca, Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Adil Abdülmehdi’nin BBC’ye verdiği demeçte kendisini Nuri El-Maliki’nin yerine başbakan adayı olarak gösterdiği, “Ben darbeci değilim, bunun için bir kampanyaya kalkışmayacağım. Fakat Irak Parlamentosu, uygun bir vakitte başbakan olmamı kararlaştırırsa ülkeme hizmet etmeye devam edeceğim” dediği bildiriliyor.

 

 

Hizbullah, Saad El-Hariri’nin açıklamalarından memnun

 

Lübnan eski başbakanlarından Refik El-Hariri’nin ölüm yıldönümü törenleri sırasında iktidar partileri liderlerinin açıklamalarının yankıları sürüyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Saad El-Hariri’nin uluslararası mahkemeyi kabul etmek şartıyla muhalefetle uzlaşı için cesur adımlar atmaya çağırmasının Hizbullah tarafından memnuniyetle karşılandığı yazıyor.

 

Haberde, Hizbullah’tan üst düzey bir yetkilinin “Cesaret bizim mahkeme konusuna ciddi bir şekilde girmemizi gerektiriyorsa, muhalefet bu cesarete sahiptir” dediği ve iktidar partilerinden de, ulusal birlik hükümetinden başlayıp erken seçimlere gidecek yolda aynı cesareti beklediklerini söylediği kaydediliyor.

 

Haberde, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Başkanı Ali Laricani’nin Riyad’da Suudi Arabistanlı yetkililerle görüşmeleri sırasında Lübnan krizine çözüm konusunda Suudi Arabistan ile İran arasında yakınlaşmanın görüldüğü bildiriliyor.

 

Haberde, İran Haber Ajansı’nın Laricani’nin Riyad ziyaretinin İran ve Suudi Arabistan’ın Lübnan krizine çözüm bulma çabaları çerçevesinde gerçekleştiğini, El-Arabiye televizyonun da Laricani’nin Suudi Arabistan Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Prens Bender bin Sultan ile Lübnan konusunu ele aldığını duyurduğu yazıyor.

 

Haberde ayrıca, iki tarafında, Lübnan krizine çözüm konusunda Suudi Arabistan ve İran arasındaki yakınlaşmadan memnun oldukları kaydediliyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-İttihad gazetesinden... Neşeli mahkum, “İki ay daha fazla hapis cezası karşılığında bana özel bir numara vermelerini istedim” diyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?