banner39

Mukteda Sadr Sünni İttifakına Katıldı

Irak'ta Amerikan işgaline karşı sert çıkışlarıya bilinen Şii lider Muktada es Sadr, 15 Aralık'ta yapılacak seçimlerde el-Anbar bölgesinde Sünnilerle ortak liste oluşturacağını açıkladı. Ayetullah Ali el Sistani'nin, iktidardaki Şii partiler koalisyonun

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mukteda Sadr Sünni İttifakına Katıldı

Sadr hareketinin Necef'teki bürosundan yayımlanan bildiride, milletvekili Fettah El Şeyh'in el-Anbar bölgesinde bir liste oluşturulması için görevlendirildiği ifade edildi. Bildiride, ''ülkenin içinde bulunduğu zor şartlar, işgalci ile Irak'ın düşmanlarının amaçlarına ulaşmasını engellemek, ulusal kimliği oturtmak ve safların birliğini belirlemek için'' böyle bir karar   
alındığı vurgulandı. Milletvekili Fettah El Şeyh de açıklamasında, olası bir laik bloğa karşı, ulusal düzeyde İslami güçler ittifakının oluşturulması için son günlerde görüşmelerin yapıldığını, bu görüşmelerin henüz sonuçlanmadığını ancak devam ettiğini belirtti. Askeri saldırılara sahne olan Sünni bölgesi el-Anbar'da seçmenlerin yüzde 96,9'u 15 Ekim'de yapılan anayasa referandumunda ''Hayır'' oyu kullanmıştı.  
  
Sistani desteğini çekiyor 
 
Bu arada Irak'taki Şiilerin büyük çoğunluğunun dini lideri konumundaki Ayetullah Ali el Sistani'nin, iktidardaki Şii partiler koalisyonuna verdiği desteği çekeceği bildirildi. Sistani'nin 3 yardımcısı, Büyük Ayetullah'ın Başbakan İbrahim Caferi liderliğindeki Şiilerin çoğunlukta olduğu koalisyon hükümetinin icraatından hayal kırıklığına uğradığı için desteğini çekmeye karar verdiğini söyledi. Önde gelen Şii politikacıların defalarca Sistani'den kararını gözden geçirmesini istediği, ancak Sistani'nin kararını değiştirmediği belirtildi.  
Sistani'nin desteğinin, Birleşik Irak İttifakı adlı Şii koalisyonunun 30 Ocak'ta yapılan genel seçimlerden zaferle çıkmasında büyük etkisi olmuştu. Sistani'nin desteğini çekmesinin, 15 Aralık'ta yapılacak yeni genel seçimlerde Şiilerin aynı başarıyı gösterme şansını önemli ölçüde azalttığı ileri sürüldü. Sistani ile, eski devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in devrilmesinden bu yana desteklediği Şii partileri arasında bir ayrılık olduğu ilk kez su yüzüne çıktı. Yardımcıları Sistani'nin ayrıca hükümet içindeki grupların dar dini ve etnik çıkarlarının peşinde koşmasından da kaygı duyduğunu söylediler.   

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?