banner15

Mukteda Sadr'dan İran'a Destek

Iraklı Şii lider Mukteda Sadr, saldırı olursa İran'ı destekleyeceklerini kaydetti. İRNA'nın haberine göre Sadr, Tahran'a ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, ''İran dahil, komşu İslam ülkelerine saldırı yapılırsa Mehdi Ordusu onlara deste

Mukteda Sadr'dan İran'a Destek

Iraklı Şii lider Mukteda Es Sadr, İran’a saldırılması durumunda, kendisine bağlı milislerin Tahran yönetimine destek vereceğini söyledi. Irak’taki ABD varlığına karşı tavrıyla tanınan Es Sadr, Tahran’da temaslarda bulundu. Şii lider, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mottaki ve İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani’yle görüştü. Mukteda Es Sadr, “Eğer komşu bir İslam ülkesi, buna İran da dahil, saldırıya uğrarsa, Mehdi Ordusu ona destek verecektir” dedi. Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu, 2004’te ABD işgal güçlerine karşı Irak’ta direniş başlatmıştı. ABD ve İsrail, İran'ın nükleer programı konusundaki anlaşmazlığı diplomasi yoluyla çözmeyi tercih ettiklerini belirtmesine rağmen askeri seçeneği de göz ardı etmiyor.

UBS İran ve Suriye'den çekildi 

İsviçre'nin en büyük bankası UBS (Union Bank of Switzerland), İran ve Suriye ile iş yapmayacağını açıkladı. Bankanın sözcüsü Serge Steiner, İsviçre’nin SonntagsZeitung gazetesinde yayınlanan demecinde, ekonomik ve siyasi kaygılar sebebiyle İran ve Suriye ile ilişkilerini durdurduklarını belirterek, bu ülkelerin resmi kurumları şirketleri ve bireysel müşterileriyle iş yapmayacaklarını kaydetti. UBS basın danışmanı Serge Steiner açıklamasında, "Bu kararı 2005 yılının sonbaharında aldık. İran Merkez Bankası ile ilişkileri, küçük büyük bütün hesapları iptal ediyoruz. Kararımızda ekonomik riziko büyük rol oynadı. Biz ayrılıyoruz ama diğer İsviçre bankası Credit Suisse şimdilik duruyor. Ayrılışımızın nedeni son günlerde İran'da geliştirilmekte olan atom enerjisi ile direk ilişkisi yok" dedi. Büyük, küçük özel ve büyük bütün sermaye hesaplarını kapatma kararı da alan Bankanın, İran ile ilişkilerini durdurmasına sebep olarak bu ülkenin nükleer programı gösteriliyor. Batılı ülkeler, İran’ın nükleer silah üretme peşinde olduğundan şüphelenirken, Tahran yönetimi, amacının programla enerji açığını gidermek olduğunu savunuyor.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48