banner39

Mullen: Türkiye ve İsrail hayati müttefikimiz

ABD Genelkurmay Başkanı Mullen, Türkiye ve İsrail'in hayati müttefikleri olduğunu iddia etti.

Arşiv 09.06.2010, 13:03 09.06.2010, 13:34
Mullen: Türkiye ve İsrail hayati müttefikimiz

 

ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen, Türkiye ve İsrail'in, dünyanın çok kritik bir bölgesinde ABD'nin iki hayati müttefiki olduğunu söyledi.

Mullen, geçen hafta içinde North Carolina eyaletindeki Fort Bragg üssü ve South Carolina'daki Charleston üssünü ziyaretleri sırasında askerlere hitaben konuşmalar yaptı ve onların sorularını cevapladı.

ABD Genelkurmay Başkanlığından bu konuşmalara ilişkin bugün yapılan açıklamaya göre Mullen, İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemilerine saldırısının ABD'nin Türkiye ve İsrail ile olan ilişkilerine ne gibi etkilerinin olabileceğine dair bir soru üzerine, her iki ülkenin genelkurmay başkanlarıyla çok iyi ilişkilerinin bulunduğunu ve her ikisiyle de olayın ardından görüştüğünü bildirdi.

Olayın uzun vadeli olası etkileri konusunda bir şey söyleyemeyeceğini, ancak bu sorunun atlatılacağı ve ilişkilerin sürdürülebileceğinden umutlu olduğunu ifade eden
Mullen, "Meydana gelen can kayıplarından kesinlikle üzüntü duyuyorum, ancak ayrıntılara vakıf değilim ve bu ilişkilerin taşıdığı önem dışında olayın detayları ve bundan sonrasının nereye uzanacağına dair bir şey söyleyemem" diye konuştu.


Mullen, şunları kaydetti: "Türklerle ve İsraillilerle olan ilişkilerimiz fevkalade güçlü. Türklerle 2003 yılında Irak savaşı başladığında çok zor bir dönemden geçtik. İlişkileri tekrar 2003 yılından önceki seviyesine getirmek için o dönemden bu yana çok çalıştık. Askeri alanda bunu yaptık."

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?