banner39

Mumbai saldırısı: Pakistan 124 kişiyi gözaltına aldı

'Mumbai' için 124 kişiyi gözaltına alan Pakistan, bir de araştırılma komisyonu kurdu.

Arşiv 16.01.2009, 11:37 16.01.2009, 16:02
Mumbai saldırısı: Pakistan 124 kişiyi gözaltına aldı

Ubeyd Rahman -  Dünya Bülteni

Hindistan'daki Mumbai saldırılarını araştırmak için komisyon kuran Pakistan, Hindistan'dan daha çok bilgi ve belge talep etti.

Mumbai saldırılarında ilk kez Pakistan kendi politik beyanatını açıkladı. İçişleri Bakanlığı danışmanı ve sözcüsü Rahman Malik, konu hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Başkent İslamabad'da gazetecilerin karşısına geçen Malik,"Pakistan hem Mumbai saldırılarının ardından araştırma faaliyetlerine yardımcı oldu hem de Hindistan'a soruşturmak için yardım teklifi etti" dedi.

Rahman Malik ayrıca, "Güvenlik Konseyine saygı duymak için Cemaat-ud Dava ofislerine kilit vurmakla birlikte 124 şüpheli kişi yakaladığını da ekledi.
Sözcü Malik, "Hindistan tarafından verilen bilgilerini araştırmak için yetkili yüksek araştırma komisyonunu kurulmuştur. O Komisyon'un hazırlayacağı raporu parlamento ile birlikte tüm dünyaya açıklanacak. Hindistan, kendi topraklarında iki ülke arasındaki ilişkileri bozmaya çalışan unsurları göstermekle yardımcı olsun" diyerek, uluslararası topluluğunun Pakistan'ın terörizme karşı faaliyetlerde memnun olduğunu belirtti.

Malik ayrıca ülkenin politik beyanatında, "eğer bir Pakistan'lı vatandaş yurt dışında bir suç işlemede bulunursa onu başka bir ülkeye teslim etme yerine yalnızca Pakistan'da ceza verilecektir. Bunun için kanunlarımız da var" açıklaması yaptı.

Rahman Malik sözlerini şu şekilde tamamladı: "Hindistan tarafından verilen bilgilere göre, Pakistan araştırmalara başlayarak dünyaya bu mesajı vermiştir ki, Pakistan Mumbai saldırılarda bulaşmış unsurları mahkeme etmekte samimidir. Ve şimdi Hindistan da davranışlarını düzelterek Pakistan'ın daha çok yardımlar etsin."

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?