banner39

Murat Kurnaz Almanya'yı karıştırdı

Alman basını Kurnaz'la ilgili bilinmeyenlerin özel operasyon birimince hükümetten saklanılmasını eleştirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Murat Kurnaz Almanya'yı karıştırdı

Alman basını Guantanamo'da yaklaşık beş yıl geçirdikten sonra geçen yaz Almanya'ya iade edilen Murat Kurnaz'la ilgili bilinmeyenlerin özel operasyon birimince hükümetten saklanılmasını eleştirdi. Murat Kurnaz uzun zamandır yaşamakta olduğu Almanya'ya dönüşünde, Afganistan'da tutuklu olduğu sırada orada görev yapan Alman askerleri tarafından dövüldüğünü öne sürmüştü. Almanya Savunma Bakanlığı dün özel operasyon birimi KSK'dan askerlerin Kurnaz'la Afganistan'da 'sözlü teması olduğunu' kabul etmesine karşın kötü muamele iddialarını yalanladı.

Süddeutsche gazetesi yetkililere çağrıda bulunarak "Murat Kurnaz'ın iddiaları çok ciddi. Bu yüzden olayların açıklığa kavuşturulması büyük önem taşıyor" diye yazdı. Gazetenin yorumu şöyle: "Ordunun zarar görmesini engellemek ve KSK'nın meclisin ve halkın güvenini kötüye kullandığı şüphesini ortadan kaldırmak, ancak kapsamlı bir açıklamayla mümkündür. KSK tabii gizli operasyonlar yapabilir ama denetimlere ve hukuk devletine tabi olması da şarttır. Sözkonusu olaylar uzun süre önce yaşandığı ve halen süren operasyonlara zarar gelmeyeceği için gizliliğe gerek yoktur."

Die Welt ise 2001'de geçen bir olaydan milletvekillerinin ancak şimdi haberdar edilmesini 'skandal' diye niteledi. "Hükümet seçkin birliklerinin Afganistan'da ne yaptığından tam olarak haberdar görünmüyor" diyen gazeteye meclisin olaydan hiçbir şekilde haberdar olmamasını "Asıl skandal" olarak niteledi...

Öte yandan Frankfurter Rundschau, Murat Kurnaz'ın maruz kaldığı yasadışı şiddeti araştırmak için soruşturma komisyonu kurulmasını istedi.

Berliner gazetesiyse hem şimdiki hem bir önceki hükümeti eleştirerek şöyle yazdı: "Hem eski Sosyal Demokrat-Yeşiller koalisyonu, hem de şimdiki sağ-sol iktidar Almanya'nın terörle mücadele savaşındaki rolü konusunda yalan söyledi. KSK birlikleri Afganistan'daki görevlerine Savunma Bakanlığı'nın milletvekillerine bildirdiği tarihten en az bir ay önce başlamış. Murat Kurnaz vakası, geçmişte ısrarla reddedilen olaylarda ardı ardına kanıtlar ortaya çıkınca yapılan itiraflar ve ardından gelen 'Alt kademelerdeki yetkililer hata yapmış' açıklamalarının son örneği oldu."

Kurnaz'ın iddiaları soruşturulacak

Guantanomo’da serbest bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamalarda, Afganistan’da tutuklandığı sırada Alman askerleri tarafından kötü muameleye maruz kaldığını söyleyen Murat Kurnaz’ın iddiaları için Alman Federal Meclisi’nde soruşturma komisyonu oluşturulmasına karar verildi.

Murat Kurnaz, Afganistan'da Alman askerlerinin kendisine kötü muamelede bulunduğunu iddia ediyor

Koalisyon ortakları Hristiyan Birlik partileri ve Sosyal Demokrat Parti’nin meclis grubu sözcüleri Bernd Siebert ve Rainer Arnold, bugün komisyonun yaptığı toplantıdan sonra, Savunma Komisyonu'nun bu amaçla bir araştırma komisyonunun yetkileriyle donatılacağını belirttiler. Siebert ve Arnold, Kurnaz'ın iddialarının bir an önce tam olarak araştırılması gerektiğini söylerken, SPD'li bazı politikacılar, araştırma komisyonunun gelecek hafta içinde oluşturulacağını ifade ettiler.

2001 yılında Pakistan’da yakalanarak Amerikan askerlerine teslim edilen, 4.5 yıl Guantanamo üssünde esir tutulan Kurnaz geçtiğimiz Ağustos ayında serbest bırakılarak Almanya’ya geri dönmüştü. Kurnaz tutuklu bulunduğu dönemde kendisini ziyaret eden özel komando güçlerine bağlı iki Alman askerinin kendisine kötü muamelede bulunduğunu söylemişti.

Savunma Bakanlığı’nın ara raporu

Diğer yandan iddialarda ilgili bir iç soruşturma yapan Savunma Bakanlığı’nın ara raporunda ise Kurnaz’ın iddiaları geri çevrildi. Savunma Bakanlığı’nın yetkili Parlamento Soruşturma Komisyonu’na dün sunduğu ilk ara raporda, suçlamalara dayanak noktasının henüz bulunamadığı belirtiliyor. Savunma Bakanlığı Müsteşarı Christian Schmidt, Alman ordu mensuplarının 2002 yılı başında Afganistan’ın Kandahar şehrinde Kurnaz’ı gördüğünü ilk kez doğruladı, ancak bunun göz temasıyla sınırlı kaldığını, fiziksel temas yaşanmadığını belirtti.

2001 yılı Aralık ayında Pakistan’ı ziyareti sırasında tutuklanarak Amerikan askerlerine teslim edilen Murat Kurnaz, Afganistan’ın Kandahar şehrinde esir tutulduğu sırada iki Alman askerinin kendisini sorgulamak için geldiğini söylemişti. Kurnaz, kendisini Alman özel komando gücü mensubu olarak tanıtan iki askerin kendisini yüzüstü yere yatırdığını, askerlerden birinin saçlarından yukarı çekerek, ardından başını defalarca yere vurduğunu anlatmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?