Murat nehri Ağrı'dan sonra Muş'u vuruyor

Sel taşkınlarıyla Ağrı'da birçok evi su altına alan Murat nehri şimdi de Muş'ta felakete yol açıyor.

Murat nehri Ağrı'dan sonra Muş'u vuruyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Muş'tan geçen Murat Nehri'nin taşması sonucu ekili araziler sular altında kaldı. Murat Nehri, Ağrı'daki şiddetli yağışların ardından taştı. Nehrin taşmasıyla birlikte Malazgirt ve Bulanık ilçelerinde yüzlerce dönüm arazinin zarar gördüğü belirtildi. 

Muş Tarım Müdürü Murat Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ağrı'daki aşırı yağışların bölgede su taşkınlarına neden olduğunu belirterek, nehir yatakları yakınında bulunan birçok ekili arazinin sular altında kaldığını söyledi.

Hasar tespiti için araziden suyun çekilmesini beklediklerini ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

''Bulanık ilçesine bağılı Balotu, Karaağıl, Sultanlı, Rüstemgedik ve Malazgirt'e kadar uzanan bir hat boyunca nehir yataklarının taşması sebebiyle araziler büyük ölçüde etkilenmiş durumda. Bu aşamada ne kadar arazinin etkilendiğini söyleyemeyiz. Ancak sular çekildikten sonra, hasar tespit komisyonlarının çalışmalarından sonra net bir rakam ortaya çıkacaktır. Nehir etrafında sadece çiftçilerimize ait araziler değil meralar da Hazine arazileri de var. Bazı bölgeler de su çekildikten sonra zarar görmüş olabilir. Ancak şunu söyleyebilirim: Murat Nehri kenarındaki tarım alanları zarar görmüştür.''

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 14:35
banner53
YORUM EKLE

banner39