banner39

Musa Kale hala Taliban'ın elinde

ISAF Afganistan'ın güneyindeki Musa Kale'nin, kasabayı bir hafta önce ele geçiren Taliban güçlerinin kontrolünde olduğunu bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Musa Kale hala Taliban'ın elinde

NATO'ya bağlı Uluslararası Gücenlik Destek Gücü (ISAF) Afganistan'ın güneyindeki Musa Kale'nin, kasabayı bir hafta önce ele geçiren Taliban güçlerinin kontrolünde olduğunu açıkladı.

ISAF Sözcüsü Albay Tom Collins, konuyla lgili basın toplantısında "Yerel liderleri Pazar günü NATO'nun düzenlediği hava saldırısında ölen Taliban savaşçılarının Musa Kale'nin merkezindeki faaliyetleri sürüyor" açıklamasını yaptı. Collins, bununla birlikte Taliban güçlerinin kentteki varlıklarını güçlendirmediğini ifade etti.

Tom Collins, Afgan hükümetinin Musa Kale'yi geri almak için uygun zaman ve zemini koladığını öne sürerek, ISAF'ın da bu konuda hükümete destek olacağını söyledi.

ISAF Sözcüsü, Taliban'ın hakim olduğu Musa Kale'de yaklaşık 200 sivilin NATO'nun saldırı düzenleyeceği endişesiyle kasabayı terk ettiğini bildirdi.

NATO savaş uçakları, kasabayı ele geçiren 200-300 kişilik Taliban gücünün lideri Molla Gafur'u, aracına düzenlediği bir hava saldırısıyla öldürmüştü.

Helmand vilayetinin kontrolünü elinde bulunduran İngiliz güçleri Ekim ayında Musa Kale'den bir anlaşma imzalayarak çekilmişlerdi. Güvenlik görevini aşiret liderlerine bırakan NATO, bu tarihten sonra kasabaya girememişti.

Geçtiğimiz ay NATO güçleri Musa Kale yakınlarında Taliban güçlerini hedef alan bir hava saldırısı düzenlemişti. NATO, bu saldırının Musa Kale dışında düzenlenmesi nedeniyle imzalanan anlaşmanın ihlal edilmediğini savunuyor.

Kasabayı ele geçiren Taliban güçlerinin ise aşiret liderlerine bu saldırıyla anlaşmanın bozulduğunu ifade ettiği aktarılıyor.

Bu arada, komşu Kandahar vilayetinde düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti.

ABD Ordusu, dün Zebul vilayetinde hafif silahlarla düzenlenen bir saldırıda 3 koalisyon askerinin yaralandığını açıkladı.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?