banner39

Musa: Ortadoğu'da Arap Planı oluşturulmalı

Amr Musa, Ortadoğu'da Türkiye, İran ve İsrail'in etkin olduğunu, Arapların ise bir planını olmadığı görüşünde

Arşiv 20.03.2010, 03:22 20.03.2010, 09:54
Musa: Ortadoğu'da Arap Planı oluşturulmalı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Ortadoğu’daki vaziyete ilişkin bir Arap planı hazırlanması çağrısında bulundu ve bölgede Arap olmayan Türkiye, İran ve İsrail gibi güçlerin etkin olduğuna dikkat çekti.
 
Bölgedeki İsrail’in üstlenmeye çalıştığı role ve izlediği politikalara karşı direnmenin gerekliliğini vurgulayan Amr Musa, Arap ülkelerinin başkenti doğu Kudüs olan ve kendi egemenliğine sahip bir Filistin devletinin kurulması için çalışması gerektiği söyledi.
 
Beyrut’un kuzeyindeki Ruh’ul Kudüs üniversitesinde konuşan Amr Musa, Ortadoğu’nun geleceğinin Araplarla onların bölgedeki diğer ortakları arasında pazarlık konusu olmaması gerektiğini savundu.
 
Arap Birliği Genel Sekreteri “Ortadoğu’nun geleceği biz Arapların eliyle belirlenecektir. Biz bu bölgede çoğunluğuz, bu bölgenin lideriyiz, sahibiyiz. Tabi ki bu noktada üzerinde uzlaşıldığı ve uygun karşılandığı şekilde etkin güçlerin de katılımı olacak. Ki burada Türkiye ve İran’ı kastediyorum” dedi.
 
Amr Musa, şu anki konjonktürün Arapların bölgeye ilişkin bir perspektif geliştirebilmesi için her zamankinden daha uygun olduğunu öne sürdü.
 
Musa, “Türkiye, agresif bir diplomasi uyguluyor ve sessiz bir yaklaşımı var. İran ise çok cüretkar bir diplomasi uyguluyor ve fırtınalı bir yaklaşımı var. İsrail ise her gün bize düşman bir güç olduğunu hatırlatıyor ve varlığını barış değil de güç yoluyla dayatmaya çalışıyor” dedi.
 
Arap aydınları, son yıllarda bölgeye ilişkin Türkiye’nin, İsrail’in ve İran’ın stratejisi olduğunu ancak Arap ülkelerinin bir stratejisinin olmadığını söylüyor ve Arap ülkelerini bu doğrultuda harekete geçmeye çağırıyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?