banner39

Müşerref ile Zerdari arasında gizli pazarlık

Ülkenin etkin gazetesi, Zerdari ile Müşerref'in ABD arabuluculuğunda gizli görüşmeler yaptığı iddiasında.

Arşiv 29.09.2009, 15:52 29.09.2009, 16:27
Müşerref ile Zerdari arasında gizli pazarlık


Ubeyd Rahman - Lahor / Dünya Bülteni

Birleşmiş Milletler toplantısı için ABD'da bulunan, oradan İtalya'ya geçen Pakistan cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari'nin ABD yetkililerin arabuluculuğunda eski Pakistan devlet başkanı Pervez Müşerref'le gizli toplantılar yaptığı iddia edildi.

Pakistan'da yayımlanan Cenk gazetesinin birinci sayfadan verdiği habere göre, Zerdari 5 günlük ABD ziyareti sırasında, Müşerref ile Pentagon ve CİA yetkililerinin katıldığı gizli toplantılar yaptı.

Gazeteye göre, Pakistan halkından gizlenen bu görüşmelerin hedefi, Zerdari'nin siyasi muhalifi Navaz Şerif'in önünü kesme çabası..

Zerdari'nin "ABD hedefleri için bütün imkanlarıyla" çalışacağını savunan gazete, toplantıların Berkeley'deki Pearl Continental Oteli'nde yapıldığını, Pakistan liderine ABD tarafından özel uçak sağlandığını da yazdı.

Zerdari'nin eski cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'le burada gizli bir görüşmesi gerçekleştirdiğini öne süren gazete, görüşmede Müşerref ile Zerdari'nin orduda üst düzey görevlerde değişiklik yapılması üzerine pazarlık yaptığını öne sürdü.

İddiaya göre, Müşerref görevdeki genelkurmay başkanı Eşfak Kıyani'nin, kendi güvendiği bir generalle değiştirilmesini istedi. Gazete bu ismin hem Müşerref'in yargılanmasını engelleyebilecek, hem de ABD için daha uygun bir kişi olarak nitelendiğini yazdı.

Müşerref'in bu şekilde Pakistan siyasetine yeniden girmiş olacağı ifade edilirken, yaklaşan seçimler öncesi Pakistan siyasetinde, CIA ve Pentagon'un da rol aldığı, büyük oyunlar döndüğü iddia edildi.

İslamabad'daki yetkililer ise gazetenin iddialarını yalanladı.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?