banner15

Müşerref'in anılarına büyük ilgi

Pakistan Devlet Başkanı Müşerref, anılarını anlattığı ''Ateş Hattında'' adlı kitabı büyük ilgi görüyor.

Müşerref'in anılarına büyük ilgi

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, ABD'nin veya Washington yönetiminin desteklediği Hindistan'ın saldırısına uğrama ihtimalini ortadan kaldırmak için, Taliban'a olan desteğin yönünü ABD'ye çevirmekten başka çaresi bulunmadığını söyledi. Müşerref, anılarını anlattığı ''Ateş Hattında'' (In The Line Of Fire) adlı kitapta, ABD'nin öncülük ettiği terörle mücadeleye destek vermeye mecbur bırakıldığını, aksi taktirde ABD'nin ülkesine saldırabileceğini veya Washington yönetiminin desteğini alan Hindistan'ın Keşmir'e girebileceğini yazdı.

Pakistan, Suudi Arabistan ve ABD'nin, Sovyetler Birliği'nin, 1979-89 yılları arasındaki Afganistan işgali sırasında İslami cihada destek vererek kendi canavarını yarattığını ifade eden Müşerref, ''Taliban'ın yükselişine yardım ettik. ABD daha sonra umursamazca terketti. Usame Bin Ladin ve El Kaide terör örgütü, bu boşlukta günden güne güçlendi'' diye yazdı.
Müşerref, önceleri, Afganistan'daki Hindistan yanlısı Kuzey İttifakı'na karşı denge kurmak için gerekli gördükleri Taliban'ın, Afganistan'daki şiddeti sona erdireceğini düşündüklerini, ancak 11 Eylül saldırılarından sonra Taliban'a verilen desteğin, kendilerini Washington ile çarpışma yoluna iteceğini anladıklarını belirtti.
Müşerref, 11 Eylül sonrasındaki olasılıklarla ilgili düşüncelerini, ''ABD'nin, yaralı bir ayı gibi saldıracağı belliydi. Okların El Kaide'yi göstermesi halinde yaralı ayı doğrudan bize dönecekti'' diyerek belirtti.

Pakistan Devlet Başkanı, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın 12 Eylül'de kendisini aradığını ve ''Ya bizimlesiniz, ya da bize karşı'' diyerek uyarıda bulunduğunu kaydetti. Müşerref, bir sonraki gün de, sonradan Powell'ın yardımcısı olan Richard Armitage'ın, Pakistan istihbarat şefini aradığını ve daha sert bir uyarıda bulunduğunu ifade etti. Müşerref, ''Armitage, istihabarat şefine, hiç de diplomatik olmayan bir dille, teröristleri seçmemiz halinde bombalanmaya ve Taş Devri'ne geri dönmeye hazır olmamızı söyledi'' dedi ve ülkesinin ABD saldırısına karşı askeri ve sosyal açıdan zayıf olduğunu, karşı gelebilecek güçte olmadığını belirtti.

Bu noktada, Hindistan'ın da durumdan faydalanmaya kalkışabileceğini, ABD ve AB'nin de desteğiyle beraber Keşmir sorununda durumu lehine çevirme imkanını bulabileceğini kaydeden Müşerref şöyle devam etti: ''ABD'nin, nükleer silah sahibi Müslüman bir ülkenin varlığından rahatsız olduğu sır değil. Şüphesiz ki Amerikalılar, bu silahları yok etmek için işgal fırsatını kaçırmazdı.'' Müşerref, ABD'nin uyarısının ardından karar alırken, ülkesinin çıkarlarını düşündüğünü kaydetti.
Kitabında, ABD'nin Irak'ı işgalini de eleştiren Müşerref, dünyanın işgalle birlikte daha tehlikeli hale geldiğini belirtti.
Irak savaşına, aşırılığı körükleyeceği kaygısıyla karşı olduğunu ifade eden Müşerref, ''Dünya çok daha tehlikeli bir hale geldi'' dedi.

Pervez Müşerref, aşırılığı engelleme çabaları çerçevesinde, aralarında Amerikalı gazeteci Daniel Pearl'ün katillerinin de bulunduğu 670 El Kaide teröristini tutukladıklarını kaydetti. El Kaide ve Taliban militanlarının ülkesinde hala faal olduklarını yazan Müşerref, Usame Bin Ladin ile Taliban lideri Molla Ömer'in nerede olduklarının bilinmezliğini koruduğunu kaydetti. Müşerref, ''Tahmin yürütmek gerekirse, Bin Ladin, Pakistan-Afganistan sınırındaki bir yerde'' dedi.

Kitabında, bir dönem için Pakistan'ın nükleer çalışmalarını yürüten A.Q. Han'ı da eleştiren Müşerref, bilim adamının, İran, Kuzey Kore ve Libya'ya nükleer teçhizat sattığını belirtti. ''Han'ın bu kadar sorumsuzca ve pervasızca davranacağını kimse düşünemezdi'' diyen Müşerref, Han'ın, 100 milyon dolar karşılığında Libya ile anlaştığını ve İran'a 18 ton kadar nükleer teçhizat gönderdiğini ifade etti. Pervez Müşerref, Kuzey Kore'ye de iki düzine kadar santrifüj gönderildiğini, tüm bu işlemlerin, Pakistan hükümetinin bilgisi dışında yapıldığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48