banner15

Müşerref'ten Keşmir için tarihi adım

Müşerref, Hindistan'ın bazı tekliflerini kabul etmesi halinde, uğruna iki kez savaştıkları Keşmir üzerindeki iddialarından vazgeçebileceklerini söyledi.

Müşerref'ten Keşmir için tarihi adım

Müşerref, bağımsız Yeni Delhi televizyonuna yaptığı açıklamada, Keşmir'deki askerlerin kademeli olarak geri çekilmesi ve yönetimin bölgeye devredilmesi çağrısında bulundu, önerdiği çizgide çözüme ulaşılması halinde iddialarından vazgeçebileceklerini belirtti.

Keşmir'deki kördüğüme son vermek için 4 başlıklı bir çözüm önerisi bulunduğunu ifade eden Müşerref, askerlerin geri çekilmesi ve idarenin yerel yetkililere devredilmesinin yanı sıra Keşmir'in sınırlarında değişiklik yapılmamasını önerdi. Müşerref, sınırların, Pakistan, Hindistan ve Keşmir'in oluşturacağı mekanizma tarafından denetlenmesini istedi.

Müşerref, ülkesinin, Keşmir'deki iddialarından vazgeçmeye hazır olup olmadığı sorusuna, "Bu çözüm bulursa evet" diyerek cevap verdi. Hindistan, Müşerref'in önerilerine henüz cevap vermedi.

Keşmir üzerinde hak iddia eden Pakistan ve Hindistan, bağımsızlıklarını ilan ettikleri 1947 yılından bu yana üç kez savaştı.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48