banner39

Museviler'den Türk lobisine destek

ABD'deki dört büyük Musevi kuruluş, Türk Musevi Cemaati'nin Ermeni tasarısı mektubunu, Kongredeki etkili liderlere ortak imzalı bir mektupla iletti.

Arşiv 25.04.2007, 09:56 25.04.2007, 09:56
Museviler'den Türk lobisine destek

ABD'deki dört büyük Musevi kuruluş, Amerikan Kongresindeki sözde Ermeni soykırımı tasarısının ertelenmesini talep eden Türk Musevi Cemaati'nin bir mektubunu, Kongredeki etkili liderlere ortak imzalı bir mektupla iletti.

Aralarında Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Tom Lantos'un da bulunduğu Kongre üyelerine gönderilen mektuba destek veren Musevi kuruluşlar, B'nai B'rith International, Karalamaya Karşı Birlik (Anti-Defamation League), Amerikan Musevi Komitesi (AJC) ve Ulusal Güvenlik İlişkileri Musevi Enstitüsü (JINSA). Bu Musevi kuruluşların başkanlarının imzalarını taşıyan mektupta, Amerikan Kongre üyelerine hitaben, ''Türk Musevi toplumundaki dostlarımız ve meslektaşlarımız, ekteki mektubu sizinle paylaşmamızı istedi'' ifadesi yer alırken, ''Türk Musevi dostlarımızın benzersiz perspektifini anlayarak görüşlerine ilgi göstereceğinizi biliyoruz'' denildi.

Kongre üyelerine iletilen Türk Musevi Cemaati'nin mektubunda ise ''Türk Musevileri olarak Türkiye ile İsrail arasında iyi ilişkileri muhafaza edip geliştirmenin bölgesel istikrar için büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Hem Türkiye hem de İsrail, bugün Ortadoğu'daki yegane demokrasilerdir'' denildi.

Türk Musevi Cemaati'nin Başkanı Silvyo Ovadya ve Başkan Yardımcısı Lina Filiba'nın imzasını taşıyan mektupta, endişelerin dikkate alınması ve ''ABD'nin çıkarlarını tehlikeye atma potansiyeli bulunan'' 106 sayılı Ermeni tasarısının Temsilciler Meclisi'nde ertelenmesi çağrısında bulunuldu.

WASHINGTON'DA KARŞILIKLI PROTESTO

Ankara'daki ilk meclis binasının kopyası olarak inşa edilen Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği önünde bir grup Ermeni, sözde soykırımın yıldönümü kabul ettikleri 24 Nisan dolayısıyla protesto gösterisi düzenledi.

Ellerinde Ermeni bayrakları ve Türkiye'yi soykırımla suçlayan pankartlar taşıyan göstericiler arasında çok sayıda çocuğun bulunması dikkat çekti.

Göstericiler arasında Yunan bayrağı taşıyanlar da yer aldı. Washington'daki Türkler de, ellerinde Türk bayraklarıyla, caddenin karşısında Ermenileri protesto ettiler. Türk protestocular arasında, Azerbaycan bayrağı taşıyanlar da bulundu. Türk göstericilerin elindeki pankartlarda, ''Çocuklarınızı nefretle büyütmeyin'', ''Tarihi tarihçilere bırakın'' benzeri sloganlar dikkati çekti.Polisin izin verdiği sürenin dolmasının ardından göstericiler olaysız bir şekilde dağıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?