banner15

MÜSİAD: 2023 hedefleri için yapısal dönüşüm şart

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, krizle ilgili tedbirler alınırken, 2023 hedefleri için yapısal dönüşümlerin gerçekleştirilmesini istedi.

MÜSİAD: 2023 hedefleri için yapısal dönüşüm şart

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün katılımıyla gerçekleşen, "Türkiye'nin Sanayi Politikaları ve Yeni Teşvik Paketi Uygulaması" konulu toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, "2008 yılının sonundan bu yana bizi de etkileyen küresel krizin yaralarının sarılmaya başlandığı bugünlerde, Türkiye bir yandan güncel tedbirleri almaya ve uygulamaya devam ederken, diğer yandan gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşabilmek, ülke insanının refahını artırabilmek ve belirlenen 2023 hedeflerini yakalayabilmek amacıyla yapısal dönüşümlerini gerçekleştirmelidir" dedi.

Yapılan bütün bu çalışmaları ve büyük emeklerle çıkarılan "teşvik ve istihdam paketi"ni takdir ettiklerini ifade eden MÜSİAD Başkanı, yapısal dönüşüm için Türkiye'nin bundan sonra yapması gerekenleri dört başlık altında açıkladı:

"Yapısal dönüşümler bağlamında ilk basamak, Türkiye'nin, artık "demokrasi ve istikrarın", üretkenliğin, verimliliğin ve rekabet gücünün arttırılmasında odak noktası olduğunu kabul etmesidir.

Geçtiğimiz dönemde, siyasal istikrarın, nasıl ekonomik istikrara dönüştüğüne veya tam tersine hepimiz şahit olduk. İşte tam bu noktada, yapısal dönüşümlerin ikinci basamağı devreye girmektedir. O da; kamu yönetiminde, yargıda ve tüm eğitim sistemimizde yapılması gereken reformlardır.

Türkiye, bu reformlarla beraber, eş zamanlı olarak yapısal dönüşümün üçüncü basamağını teşkil eden teknik çalışmaları da halletmek durumundadır. Bizler, bunları, sanayinin genel dönüşümü başlığı altında, işletmelerimizin 5 konuda kendilerini dönüşüme tabii tutmaları gerektiği olarak görüyoruz. Bunlar firmalarımızın;

Düşük katma değerli üretimden, yüksek katma değerli ürünlerin üretimine geçmeleri, AR-GE ve inovasyona önem vererek, teknoloji üretmeleri ve böylece teknolojik üstünlük oluşturmaları, fasonik tarz üretimden vazgeçerek, kendi markalarıyla piyasada kendilerine yer edinmeleri, mevcut durumlarını analiz ederek, rekabet güçlerini artıracak modern yapıları kurmaları ve sektörlerine bağlı olarak ölçek büyütmeleri gerektiğidir.

Yapısal dönüşümün bu ayağının tek başına başarılı olmasının zor ve bazen da imkansız olduğu düşünüldüğünde, işin içine dördüncü basamak girmektedir.

O da devletimizin, yine düzenleyici hüviyetiyle sanayinin dönüşümü için başrolü oynayacak düzenlemeleri yapması, yapılanlara devam etmesi ve uygulama hızlarının artırmasıdır."

Vardan bu yapısal dönüşümlerin gerçekleştirilmesinin elzem olduğunu, tüm paydaşların da buna katkıda bulunması gerektiğini söyledi.

SANAL PAZAR: E-MÜSİAD

Vardan, MÜSİAD'ın Sanayi Bakanı Nihat Ergün tarafından hizmete alınan e-müsiad'ı da tanıttı. MÜSİAD üyelerini birbirleriyle buluşturmayı amaçlayan, böylece üyelerin firmalarını, ürünlerini, hizmetlerini tanıtmasına olanak sağlayan e-müsiad için en son teknolojik altyapının kullanıldığını söyleyen Vardan, e-musiad.com adresinden sanal pazar olarak nitelendirilen siteye erişilebileceğini açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2009, 16:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35